Sejmowa podkomisja przygotowała nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W przyszłym tygodniu trafi on pod obrady komisji sprawiedliwości i praw człowieka, a potem, w pierwszym tygodniu lipca, pod głosowanie – informuje "Gazeta Polska Codziennie".
Dziennik pisze, że projekt zmniejsza liczbę sędziów TK (w stosunku do ustawy z grudnia 2015 r.) konieczną do orzekania w pełnym składzie. Posłowie chcą pozostawienia zasady rozstrzygania skarg przez TK w kolejności ich napływania, ale utworzyli wyjątek dla ustaw dotyczących pracy samych sędziów. Projekt przewiduje również możliwość publikacji rozstrzygnięć TK powstałych od marca 2016 r., które nie były dotąd publikowane w Dzienniku Ustaw.
Prof. Krystyna Pawłowicz przekonuje w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie", że nowe rozwiązania przywracają stan faktyczny sprzed zmian dokonanych przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL. – Ustawa umożliwi dalsze funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, tak aby nie zarzucano nam, że usiłujemy cokolwiek blokować – tłumaczy posłanka PiS.
Jak podkreśla "GPC", odblokowanie TK nie zamknie jednak problemu. Ciągle pozostanie bowiem kwestia niezaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę trzech sędziów wybranych przez koalicję PO-PSL i kolejnych trzech, którzy wprawdzie zostali zaprzysiężeni przez głowę państwa, ale nie są dopuszczeni do orzekania przez prezesa TK, prof. Andrzeja Rzeplińskiego. "W tym wypadku konieczne jest porozumienie albo pomiędzy wszystkimi partiami politycznymi, albo pomiędzy obecną większością a prezesem Trybunału. Oba rozwiązania wydają się niemożliwe" – czytamy w dzienniku.
Więcej w weekendowym numerze "Gazety Polskiej Codziennie"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Ciekawy weekend w ekstraklasie piłkarskiej
Szczerba atakuje Nawrockiego, internauci nie pozostawiają suchej nitki na europośle KO
Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP