Polska Grupa Zbrojeniowa SA oraz Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. Tym samym do Polski ma szansę trafić najnowsza technologia produkcji śmigłowców szturmowych i wielozadaniowych. W naszym kraju mogą też powstawać niektóre części obydwu typów maszyn – pisze w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie” Roman Andrzej Stańczyk.
Podpisanie listu intencyjnego to kolejny krok w stronę zacieśnienia wzajemnych relacji biznesowych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Bell Helicopter. W grudniu zeszłego roku PGZ SA i amerykańska firma porozumiały się odnośnie do śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper. Teraz zaczynają kooperację dotyczącą maszyn wielozadaniowych. Na podstawie listu intencyjnego podpisanego 18 lipca PGZ SA i Bell Helicopter będą wspólnie pracowały nad określeniem, w jakim stopniu platforma UH-1Y Venom jest w stanie pokryć zapotrzebowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na tego typu wiropłaty. Dokument określa również ramy potencjalnej współpracy przemysłowej i biznesowej w zakresie programu pozyskania przez Wojsko Polskie śmigłowca uderzeniowego Kruk, ujętego w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.
W toku kooperacji, której warunki zakreśla podpisany list intencyjny, Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter wskażą technologie, które mogą zostać objęte transferem od amerykańskiego partnera do polskich spółek przemysłu obronnego. Uściślony zostanie również zakres prac produkcyjnych i serwisowych, które firmy z Grupy PGZ będąmogły wykonać samodzielnie w wypadku zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper oraz śmigłowców wielozadaniowych UH–1Y Venom. Bardziej szczegółowe punkty porozumienia są poufne.
Perspektywa na sukces
O tym, że umowa z amerykańską firmą jest krokiem w kierunku wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego, mówił Prezes Zarządu PGZ SA Błażej Wojnicz. – Podpisany list intencyjny stwarza Polskiej Grupie Zbrojeniowej możliwość implementacji światowej klasy technologii śmigłowcowych w naszych zakładach przemysłowych. Cieszę się, że Grupa PGZ uczyniła kolejny krok w relacjach biznesowych z firmą Bell, i mam nadzieję, że relacje te w przyszłości jeszcze się umocnią. Wyposażenie Sił Zbrojnych RP w nowoczesne śmigłowce wielozadaniowe i szturmowe to jeden z priorytetowych aspektów planu modernizacji polskiej armii. Naszym celem jest to, żeby siły zbrojne otrzymały sprzęt najwyższej klasy, istotnie zwiększający zdolności obronne Polski – podkreślił prezes Wojnicz.
Cały artykuł dostępny w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"