Fundacja Grupy PERN wsparła projekty dla lokalnych społeczności na 600 tys. zł
Sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych i wsparcie lokalnych projektów kulturalnych oraz sportowych to lokalne inicjatywy, które otrzymały wsparcie Fundacji Grupy PERN. Suma wszystkich dofinansowań w ramach prowadzonych naborów to nieco ponad 600 tys. zł - podała we wtorek spółka.
Według PERN, w pierwszej edycji programu złożono ponad 1100 wniosków, z czego darowizny otrzymało 115 podmiotów. Program naborów wniosków składał się z sześciu obszarów takich, jak: wsparcie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w zakupie sprzętu, upowszechnienie czytelnictwa i wzmocnienie roli bibliotek publicznych, promowanie polskiej kultury w środowisku lokalnym, inicjatywy na rzecz propagowania tradycji lokalnej oraz regionalnej, działania na rzecz sportu.
Jak poinformował we wtorek PERN, 61 dofinansowanych projektów dotyczyło Ochotniczej Straży Pożarnej, a pozostałe 54 stowarzyszeń, bibliotek, instytucji kultury, małych klubów sportowych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. "Suma wszystkich dofinansowań w ramach prowadzonych naborów to nieco ponad 600 tys. zł, z czego około 390 tys. dotyczy wniosków Ochotniczych Straży Pożarnych" - podała spółka.
PERN przypomniał, że ściśle współpracuje z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, a także ze strażakami ochotnikami, co przekłada się na utrzymanie "najwyższych standardów prewencji". Spółka zwróciła jednocześnie uwagę, że jej zakładowa straż pożarna często uczestniczy w lokalnych akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także w licznych wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach.
"Jest to budujące doświadczenie, kiedy obserwuję, jak strategiczne spółki Skarbu Państwa patrzą wielowymiarowo na aspekt odpowiedzialnego biznesu" - podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, cytowana w komunikacie PERN.
Dla spółki tej - jak zaznaczyła Łukaszewska-Trzeciakowska - "największą odpowiedzialnością dziś, jest zapewnienie ciągłości działania, a co za tym idzie - dbanie o bezpieczeństwo energetyczne Polski".
"Wymaga to wielu zabiegów, zwłaszcza w kontekście zupełnie nowego formatu pozyskiwania ropy naftowej i paliw, które teraz otrzymujemy w 100 proc. drogą morską. PERN nie zapomina jednak o bezpiecznym rozwoju środowisk lokalnych, kierując celowaną pomoc na ważne dla lokalnych społeczności projekty" – podkreśliła pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Prezes PERN Mirosław Skowron zwrócił uwagę, że spółka ta jest firmą ogólnopolską i wspiera rozwój krajowej gospodarki, ale jednocześnie jest także firmą lokalną, bo jej bazy naftowe oraz paliwowe zlokalizowane są na terenie całej Polski "i stanowią ważny punkt odniesienia dla funkcjonujących tam wspólnot".
"Dlatego chcemy egzystować w tych społecznościach na dobrosąsiedzkich warunkach, dając coś od siebie. Tegoroczna edycja programu Fundacji Grupy PERN pozwoliła nam jeszcze lepiej zrozumieć, jak ważna jest taka pomoc i ile dobrego może przynieść" – dodał Skowron.