Przejdź do treści

Fizjoterapeuci alarmują: po tych zmianach nawet 80 proc. chorych może stracić możliwość rehabilitacji!

Źródło: gov.pl

W styczniu 2025 roku ma wejść w życie znowelizowana ustawa przygotowana przez resort zdrowia, a wprowadzająca fundamentalne zmiany w zakresie rehabilitacji. Osoby niepełnosprawne i sami fizjoterapeuci alarmują: zmiany mogą pozbawić dostępu do terapii szeregu potrzebujących, przede wszystkim tych, którzy korzystają z zabiegów w swoich domach, nie mogąc samodzielnie dotrzeć do placówek medycznych. Poszkodowani zostaną najbardziej mieszkańcy małych miejscowości, które od ośrodków zdrowia dzieli często nawet kilkanaście kilometrów.

Projekt resortu Leszczyny (z wykształcenia, przypomnijmy, polonistki) wprowadza zmiany, które bardzo ograniczają możliwość terapii domowej pacjentów, którzy obecnie w niej uczestniczą. Według fizjoterapeutów chodzić może nawet o 80 proc. chorych korzystających z tej formy pomocy w Polsce. To jednak nie wszystko, gdyż, jak alarmują fizjoterapeuci, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy "koszyk" rozpoznań do terapii domowej, nie obejmujący wielu schorzeń dotąd się w nim znajdujących.

"Nie ma w nim np. mózgowego porażenia dziecięcego. Z możliwości rehabilitacji domowej wyrugowano także pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe", stwierdzają fizjoterapeuci wypowiadający się dla stacji Zachodnia TV.

Specjaliści podkreślają, że rehabilitacja to proces wieloletni, trwający praktycznie aż do końca życia pacjenta. W przypadku zaprzestania rehabilitacji  pewny jest szybki regres.

"Praktycznie wszyscy moi pacjenci to są osoby z chorobami przewlekłymi wieloletnimi. Usprawniam je do pewnego poziomu i pilnuję, by stan zdrowia się nie pogarszał. Teraz ta grupa w całości zakończy rehabilitacje, bo rehabilitacji podlegać będą tylko osoby do 24 miesięcy po udarze. W przypadku choroby Parkinsona ten okres ma wynosić pół roku - po okresie tzw. "ostrego incydentu". Czy ktoś nie rozumie, że wiele chorób postępuje powoli", pyta retorycznie jeden z wypowiadających się dla stacji Zachodnia TV fizjoterapeutów.

"Jeżeli dojdzie do zmiany ustawowej z rehabilitacji zostaną wykluczone osoby chorujące przewlekle, gdzie sprawność zmniejsza się powoli", dodaje drugi fizjoterapeuta, który podkreśla też, że z pomocy jego i jego kolegów korzysta obecnie wielu mieszkańców małych wsi, do których jednak - "w świetle nowych przepisów  już nie dojedziemy, a osoby te zostaną pozostawione same sobie".

"Nawet 95 proc. naszych dotychczasowych pacjentów pozostanie poza możliwością udzielenia im świadczenia. Te osoby mają problem dotarcia do świadczeń rehabilitacyjnych poza domem", alarmuje dyrektor jednego ze szpitali rehabilitacyjnych.

Specjaliści nie mają złudzeń, co oznaczają zmiany w systemie rehabilitacji.

"Ci pacjenci, którzy wyjdą z dotychczasowego systemu, za pół roku-rok trafią w dużej liczbie do DPS, w których też już nie będzie rehabilitacji - bo to też jest rehabilitacja domowa. Zakłady Opieki Leczniczej tez nie będą miały rehabilitantów, bo tam też jest dotąd wykonywana rehabilitacja domowa. Widocznie ktoś chce oszczędzić, ale to krótkowzroczne widzenie, które zemści się za kilka lat", uważają fizjoterapeuci.

"Boję się, że nasza fizjoterapia zostanie zaorana tą ustawą. Cofniemy się o 20 lat. Być może będzie też tak jak to jest już np. w przypadku stomatologii, gdzie prawie wszyscy leczą się prywatnie. Dostanie się na rehabilitację w ramach NFZ będzie w przyszłości graniczyło z cudem, bo żaden z pacjentów nie będzie spełniał ustawowych warunków do tego świadczenia", stwierdza jeden ze specjalistów.

Źródło: Zachodnia TV

Wiadomości

Media zagraniczne o spotkaniu Duda-Trump. Zwracają uwagę na to

Zmienią "matka" na "osoba inseminowana" w projekcie budżetu

Prognoza pogody na sobotę. Spodziewaliście się tych zmian?!

Santorini drży: Ponad 21 500 wstrząsów sejsmicznych

USA: Od poniedziałku masowe zwolnienia w Pentagonie

Na co wziął pożyczkę socjalną z Kancelarii Sejmu poseł KO Jarosław Urbaniak?

Przełom. Trump: porozumienie z Ukrainą jest bardzo blisko

Administracja Trumpa intensyfikuje deportacje. Mają przyspieszyć

Ideolog Putina rości sobie prawa do "części Europy Wschodniej"

Jest pieczęć. Putin skrócił dystans do NATO do 100 km

Chińskie okręty 150 mil od Sydney. Australia i NZ reagują

Zabójcy drogowi pozostaną bezkarni dzięki koalicji 13 grudnia

JD Vance wskazał kierunek. Niemcy z nami albo sami

Co z dyskryminacją DEI w PepsiCo? Dyrektor Generalny pisze list

Anna Popek odpowiada na krytykę Muńka Staszczyka

Najnowsze

Media zagraniczne o spotkaniu Duda-Trump. Zwracają uwagę na to

USA: Od poniedziałku masowe zwolnienia w Pentagonie

Na co wziął pożyczkę socjalną z Kancelarii Sejmu poseł KO Jarosław Urbaniak?

Przełom. Trump: porozumienie z Ukrainą jest bardzo blisko

Administracja Trumpa intensyfikuje deportacje. Mają przyspieszyć

Zmienią "matka" na "osoba inseminowana" w projekcie budżetu

Prognoza pogody na sobotę. Spodziewaliście się tych zmian?!

Santorini drży: Ponad 21 500 wstrząsów sejsmicznych