Miało być lepiej - jest gorzej. Fala odejść z wojska... [LICZBY]
Rok rządów Donalda Tuska, wbrew zapewnieniom, nie przyczynił się do tego, by zatrzymać falę odejść z wojska. Mundurowi rezygnują ze służby, mimo podwyżek.
Żołnierzy przybywa, ale...
"Rzeczpospolita" opisuje problem masowych odejść z wojska. Na początku br. sam Donald Tusk, jak i wiceminister obrony narodowej, Cezary Tomczyk, przekonywali, że dołożą wszelkich starań, by tę falę zatrzymać. Jak widzimy po liczbach - nie udało się.
Mianowicie, z danych udostępnionych "Rzeczpospolitej” przez wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że na koniec tego roku w Siłach Zbrojnych służyło ponad 205 tys. żołnierzy.
W tej grupie było ponad 143,3 tys. żołnierzy zawodowych, ponad 36 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, prawie 16,7 tys. żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, ponad 3,2 tys. żołnierzy DZSW w okresie kształcenia oraz 5,6 tys. żołnierzy zawodowych w okresie kształcenia.
Pod koniec grudnia 2023 r. w czynnej służbie było ponad 191 tys. żołnierzy (w tym m.in. 134,5 tys. żołnierzy zawodowych, 34 tys. żołnierzy WOT). W trwającym jeszcze roku - do zawodowej służby wojskowej zostało powołanych 18 tys. osób.
Pożegnania z mundurem
Co więcej, dziennik przekazał, że w 2024 r. (dane do 16 grudnia) z zawodowej służby wojskowej zwolniono 9,28 tys. żołnierzy, a także 10,08 tys. ochotników z WOT (dla porównania w 2023 r. 10,1 tys.). To oznacza, że mundur zdjęło w sumie 19,36 tys. żołnierzy. Tyle samo opuściło szeregi wojska rok wcześniej.
Jest to zjawisko niepokojące, gdyż w 2022 r. z mundurem pożegnało się 15,9 tys. żołnierzy zawodowych i ochotników WOT.
Źródło: Republika, Rzeczpospolita
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.