Przejdź do treści
Europoseł Saryusz-Wolski o rosyjskiej agenturze w UE oraz nadchodzących wyborach do PE
Telewizja Republika

– Bundestag na złość, nie jako instytucja, a frakcja liberalna, gościł Ludmiłę Kozłowską. Wszystko to było elementem walki politycznej. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi – mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski o jawnej sympatii europejskich instytucji wobec fundacji "Otwarty Dialog". Zapraszamy na drugą część programu red. Doroty Kani "Koniec Systemu".

– Pan Boni, który organizował jej obronę, obecnie się dystansuje. Nie sposób teraz tego nie robić. Wcześniej pojawił się oficjalny komunikat polskiego koordynatora służb specjalnych nt. podejrzanych związków fundacji "Otwarty Dialog" – przypomniał europoseł Saryusz-Wolski.

– Bundestag na złość, nie jako instytucja, a frakcja liberalna, gościł Ludmiłę Kozłowską. Wszystko to było elementem walki politycznej. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi – mówił. Europoseł wskazał, że "dwa lata temu wiedział, od swoich źródeł, o niejasnym finansowaniu fundacji". – Próbowałem uczulić. Reakcja? Niewiara i mur odrzucenia, na zasadzie "wszystko co płynie z Polski jest niewiarygodne". "Times" jest na tyle poważnym tytułem, że nie pozwoliłby sobie na nieprawdziwą publikację. Być może na przyszłość polskie stanowisko będzie traktowane poważniej – mówił.

 

Dalsze losy fundacji "Otwarty Dialog"

– Sądzę, że sprawa zniknie, zostanie przemilczana. Pytanie jak to się rozstrzygnie na gruncie prawnym. Wpływy rosyjskie w Parlamencie Europejskim sięgają bardzo głęboko – tłumaczył polityk. Przywołał, że "dwa bądź trzy miesiące temu w Brukseli miejscowe źródła podały, że jest ok. 250 szpiegów chińskich i 250 szpiegów rosyjskich". – To ludzie, którzy działają pod różnymi przykrywkami, tj. dziennikarze, lobbyści, organizacje pozarządowe – wymieniał.

Tłumaczył dalej, że podmioty te wpływają na proces decyzyjny, nastroje, opinie, a na samym końcu - rozstrzygnięcia i decyzje. – Cała historia Nord Streamu to przedmiot bardzo intensywnej pracy służb. W Parlamencie Europejskim jest ok. 100 posłów, którzy głosują jawnie prorosyjsko. To zarówno skrajnie lewa jak i prawa strona. W głosowaniach nad znakomitym raportem pani poseł Fotygi nt. dezinformacji rosyjskiej w Europie, ponad sto osób zagłosowało inaczej – wskazał Saryusz-Wolski.

 

Parlament Europejski przyszłej kadencji

– Będzie wyglądał inaczej. Pojawi się większa reprezentacja prawicy i liberałów. Uszczupli się liczba ludowców i socjalistów. Jeśli chodzi o tzw. "przyjaciół Rosji", oni są wszędzie. Nie jest tak, że należą tylko do skrajnych lewicy czy prawicy. Są sympatyzujące z Rosją ruchy polityczne, które otwarcie to deklarują. Marine le Pen, czyli Zgromadzenie Narodowe czy Liga Włoska. To wysoce nieestetyczne i nieetyczne – ocenił europoseł.

– Realizujący faktyczne związki z Rosją to jest SPD i Schroeder, to jest CDU i CSU - ci wszyscy, którzy w koalicyjnym rządzie niemieckim, w Austrii, Holandii i Francji, realizują projekt Nord Stream, którego wymiar nie wynosi 3 czy 30 milionów, a 10 miliardów euro. To jest prawdziwe małżeństwo strategiczne – podkreślił, zwracając uwagę na istotę problemu.

Saryusz-Wolski zadeklarował, że należy do grona, które walczy z Nord Stream. Zwrócił też uwagę na rolę Stanów Zjednoczonych w procesie zatrzymania budowy rurociągów. – Gdyby jakieś czynniki wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych skłoniłyby prezydenta Trumpa do nałożenia sankcji, byłby to koniec tego projektu. N razie jednak wróżymy z fusów. Prezydentowi Trumpowi musiałoby się politycznie opłacać zagrać przeciwko Rosji. Póki co tylko grozi – ocenił.

Red. Kania zwróciła uwagę, że na eksponowanych stanowiskach w europejskich instytucjach znajdują się Polacy. – Na naszych polityków, mówię o komisarz Bieńkowskiej czy Donaldzie Tusku, nie mamy zatem co liczyć? – zapytała red. Kania. Pierwszej reakcji Saryusza-Wolskiego nie sposób zwerbalizować. W zamian, poniżej załączamy zrzut ekranu, ukazujący jego odpowiedź. Po chwili, europoseł szczęśliwie odzyskał głos.

 

Usunięto obraz.

 

– Komisja Europejska formalnie się sprzeciwia. W oparciu o stare prawo, mogła to (Nord Stream -red.) zatrzymać. Nie chciała. Stwierdziła, że prawo europejskie nie wystarcza, i że trzeba sformułować nowe. W długich bólach tworzyła się dyrektywa gazowa, która potem stała się dyrektywą bezzębną. W istocie utrudnia Nord Streamowi życie, ale go nie zatrzymuje. Efekt jest taki, że daje alibi, jakoby "Nord Stream dział się w świetle i z pełnym respektem prawa europejskiego" – tłumaczył działania KE.

Podkreślił, że "nawet gdyby w 200 proc. Nord Stream był zgodny z prawem energetycznym europejskim, to należałoby go zatrzymać z przyczyn geopolitycznych, geostrategicznych, a wręcz militarnych".

 

Przyszłość Donalda Tuska

Tusk 3 maja br. ma wygłosić na Uniwersytecie Warszawskim wykład "Nadzieja i odpowiedzialność. O Konstytucji, Europie i wolnych wyborach". W połowie kwietnia powiedział dziennikarzom w PE w Strasburgu, że podczas wizyty w Polsce tego dnia będzie miał "coś ciekawego i ważnego do powiedzenia". Jak dodał, to dobry dzień, by mówić o konstytucji, miejscu Polski w Europie, znaczeniu wolności i wolnych wyborach.

– Uchodzę za tuskologa, tudzież nemesis Tuska z racji minionej konfrontacji. Jak będzie? Nie wiem. Wiem natomiast, jak powinno być – stwierdził stanowczo. Wskazał, że "Donald Tusk powinien odejść z polityki w niesławie".

 – Stoję na stanowisku, że zawiódł Polskę, zdradził jej interesy, zawiódł oczekiwania Europy Środkowo-Wschodniej, ale też oczekiwania i interes ogólnounijny. Była wielka nadzieja, że będzie reprezentował naszą część Europy, naszą wrażliwość w sprawach wschodnich  – mówił o nadziejach, które wiązano po wyborze Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów.

– W sprawach Rosji, Ukrainy, nic nie zrobił. W sprawie Nord Streamu, ogłosił Unię Energetyczną - nic nie zrobił. Formalnie mógł interweniować, gdy działa się nawała migracyjna - nic nie zrobił. Objął pewną taktykę: po wszystkim wychodzi i uprawia public relations. Brexit formalnie jest kompetencją przewodniczącego Rady Europejskiej, a nie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude-Junckera. Brexit to katastrofa dla polskich interesów. Aż się prosiło, aby próbować to zatrzymać. Zawiódł we wszystkich oczekiwaniach, w których można było liczyć na to, że będzie polski głos w Europie. Nie był polskim głosem w Europie. Pytanie czyim? Zawiódł. Ktoś, kto w polityce zawodzi, odchodzi. Taka jest zasada – zwrócił się w pośrednim apelu do szefa Rady Europejskiej.

– W Unii nie ma dla niego innego stanowiska. Każda inna funkcja byłaby zejściem poniżej, tego się nie praktykuje. Nie praktykuje się również, aby przewodniczący Rady Europejskiej interweniował i był graczem politycznym na scenie kraju członkowskiego, zwłaszcza własnego. To sprzeczne z art. 15.6 traktatu, który mówi, że "nie wolno pełnić ról publicznych w kraju członkowskim". On wkroczył i nieformalnie kierował opozycją – odniósł się do działań Tuska .

– Moja znajomość Donalda Tuska każe mi sądzić, że zależy mu wyłącznie na własnym interesie. Jak go odczyta? Zobaczymy – podsumował Jacek Saryusz-Wolski, "jedynka" na warszawskiej liście Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Najnowsze

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"