Europejski Bank Centralny: Część banków nieodporna na kryzys. KNF: Polskie banki stabilne
Europejski Bank Centralny uznał, że 25 ze 130 największych banków kontynentu nie miało wystarczających buforów bezpieczeństwa. Natomiast Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, w którym stwierdza, że polski sektor bankowy w jest stabilny i wiarygodny.
Wyniki prowadzonego od kwietnia badania na europejskich bankach pokazały, że część z europejskich banków byłaby zagrożona w razie kryzysu.
Badanie, które nadzorował Europejski Bank Centralny ma za zadanie pokazać kondycję sektora bankowego w Europie. Banki, które zostały uznane za słabe będą musiały wzmocnić swoje kapitały.
Opublikowany w niedzielę raport dotyczy wyników tzw. stress testów obrazujących, czy banki Starego Kontynentu poradziłyby sobie w przypadku załamania gospodarki. Operacja polega na sprawdzeniu, jak instytucje radzą sobie w skrajnych scenariuszach rozwoju sytuacji gospodarczej: recesji, wzrostu bezrobocia, spadków na giełdach, utraty zaufania do obligacji państwowych czy wzrostu nieściągalnych kredytów.
Prowadzone od kwietnia badanie pokazuje, w jakim stopniu europejskie banki są odporne na powtórkę kryzysu. Weryfikacji podlega też kwestia czy muszą zostać dokapitalizowane. Łączne aktywa badanych instytucji stanowią 80 proc. europejskiego sektora bankowego.
„Polskie banki stabilne i bezpieczne”. Problem dwóch banków
Wyniki tzw. stress testów pokazują, że polski sektor bankowy w jest stabilny i wiarygodny, choć dwa z badanych banków miały problem z ich zaliczeniem – poinformowano na konferencji Komisji Nadzoru Finansowego
Dyrektor departamentu inspekcji bankowych KNF Tomasz Piwowarski podczas niedzielnej konferencji prasowej poinformował że dwa banki miały problemy z zaliczeniem testów. Chodzi o
Getin Noble Banku oraz BNP Paribas Bank Polska.
– W przypadku obu banków, po dacie na którą przeprowadzono badanie, podjęto działania skutkujące podwyższeniem kapitału podstawowego Tier 1, tj. dokonano emisji akcji oraz zaliczono do kapitału - za zgodą KNF - zysk roku bieżącego, co dodatkowo wzmocniło ich pozycję kapitałową – podkreślił jednak dyrektor z KNF.
Badanie zostały przeprowadzone na grupie 15 banków obejmujących ponad 75 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Analiza miała na celu oszacowanie odporności banków na negatywne scenariusze rynkowe w hipotetycznych sytuacjach kryzysowych.
Zdecydowana większość spośród badanych banków istotnie przekroczyła oczekiwane w ćwiczeniu poziomy współczynnika kapitału podstawowego Tier 1 (CET1), zarówno z uwzględnieniem badania jakości aktywów, jak i testów warunków skrajnych (w scenariuszy bazowym i szokowym) – napisano na stronie internetowej KNF.
Wśród banków, które z własnej inicjatywy przetestował KNF znalazły się: Alior Bank, Bank BPH, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, BZ WBK, BNP Paribas, Deutsche Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska.