W dniach 11-14 marca odbędą się dwa ważne wydarzenia organizowane przez ruch „Europa Christi”. Oba będą związane z postaciami Roberta Schumana i Alcide de Gasperi, twórców chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Za pomocą świadectwa tych dwóch osób chcemy pokazać, że w obecnych, trudnych czasach jedynym ratunkiem dla Europy jest jak najszybszy powrót do swoich chrześcijańskich korzeni.
PIELGRZYMKA CZŁONKÓW RUCHU "EUROPA CHRISTI" DO CZĘSTOCHOWY
(niedziela 12 marca od godz. 9:30)
9:30 - Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji ojców zjednoczonej Europy Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana. Przewodniczy bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski 11:00 - Spotkanie pielgrzymów z ojcem profesorem Bernardem Ardura, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana (I Europejski Kongres Grup Schumana)
SYMPOZJUM NAUKOWE "ZJEDNOCZONA EUROPA - POMYSŁ WIERZĄCYCH POLITYKÓW, KANDYDATÓW NA OŁTARZE"
(wtorek 14 marca, godz. 9:30-14:00, Uniwersytet Kardynała Stefana
Wyszyńskiego)
Sympozjum naukowe poświęcone dziedzictwu i świadectwu twórców Zjednoczonej Europy - R. Schumana i A. de Gasperi'ego. Swoje wystąpienia zapowiedzieli m. in. rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski, redaktor naczelny tygodnika "Niedziela" Najważniejszymi gośćmi sympozjum będą Maria Romana De Gasperi – wnuczka Alcide de Gaspei oraz ojciec prof. Bernard Ardura, postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana.
Organizator wydarzeń: Instytut Myśli Roberta Schumana w ramach ruchu"Europa Christi"
Alcide De Gasperi (1881–1954) Więzień z czasów Mussoliniego, filozof, dziennikarz oraz trzeźwo myślący polityk. W latach 1945-53 premier i minister spraw zagranicznych Włoch. Przez całe swoje życie był głęboko wierzącym chrześcijaninem – katolikiem, wielokrotnie podkreślającym swoje przywiązanie do wiary i Kościoła. Inspirowany biblijną wizją życia, służbą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie wielokrotnie propagował inicjatywy na rzecz zjednoczenia Europy, pracując nad realizacją planu Marshalla i nawiązując bliskie stosunki z innymi krajami, w szczególności z Francją. Wspierał realizację planu Schumana w sprawie ustanowienia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a także uczestniczył w pracach nad utworzeniem europejskiej polityki obronnej.
Ojciec Europy, „święty w garniturze”, jak nazywał go jego przyjaciel – Henri Eschbach. „Wiara leżała u podstaw jego bezkompromisowej uczciwości, jego legendarnej skromności, jego ufnego i życzliwego stosunku do ludzi, a także jego siły woli, zdolności do znoszenia przeciwieństw i osiągania wyznaczonych celów”. W wieku 17 lat odmówił przed obrazem Matki Bożej w Scy-Chazelles akt całkowitego zawierzenia się Bogu. Będąc posłem, a następnie premierem czy ministrem, codziennie uczestniczył we Mszy św. W swojej najważniejszej książce – „Dla Europy” wielokrotnie odwoływał się do dziedzictwa chrześcijańskiego. Studiował prawo, ekonomię, filozofię polityczną, teologię i statystykę na uniwersytetach w Bonn, Monachium, Berlinie i Strasburgu. W latach 1948-52 był ministrem spraw zagranicznych Francji. Był głównym autorem dokumentu znanego na całym świecie pod nazwą planu Schumana, ogłoszonego 9 maja 1950 r. Owocem tego planu było podpisanie w kwietniu 1951 r. w Paryżu traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.