Episkopat staje w obronie prof. Chazana i przypomina dziedzictwo Jana Pawła II
W wydanym przez Prezydium KEP oświadczeniu hierarchowie podkreślili, że w obliczu toczącej się obecnie debaty nad klauzulą sumienia, do której pretekstem stała się sprawa prof. Chazana, warto przypomnieć nauczanie św. Jana Pawła II, dla którego przecież jeszcze niedawno wielu przedstawicieli życia publicznego, a szczególnie politycznego, wyrażało swój hołd.
Prezydium KEP w wydanym oświadczeniu stanęło w obronie prof. Bogdana Chazana. Biskupi przypomnieli nauczanie Jana Pawła II, który potępił odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej.
Bezpośrednie przerwanie ciąży jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej
W oświadczeniu zwrócono uwagę, że nauka papieża dotycząca aborcji jest jednoznaczna i jednoznacznie klasyfikowała ją jako zło. Jan Paweł II mówił, że "bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej". Zdaniem hierarchów wskazania doktrynalne św. Jana Pawła II konsekwentnie wskazują na "absolutne zło aborcji, powinność sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego, zakaz dyskryminacji ze względu na sprzeciw sumienia, jak również problem współdziałania w złu, które może się dokonywać poprzez „poparcie dla niemoralnej intencji głównego sprawcy [zła]”.
Prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje
Co więcej, biskupi przypomnieli także słowa papieża zawarte w encyklice „Evangelium vitae”, wskazujące, że "w żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje", żaś "kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe".
Wobec wymogów moralnych wszyscy jesteśmy absolutnie równi
Dodają także - cytując inną papieską encyklikę - że „wobec norm moralnych, które zabraniają popełniania czynów wewnętrznie złych, nie ma dla nikogo żadnych przywilejów ani wyjątków. Nie ma żadnego znaczenia, czy ktoś jest władcą świata, czy ostatnim „nędzarzem” na tej ziemi: wobec wymogów moralnych wszyscy jesteśmy absolutnie równi”
Zdaniem autorów oświadczenia zasady te, które określone są w nauczaniu urzędowym Kościoła katolickiego ignorowane są dziś przez część środowisk politycznych i medialnych.
Biskupi wyrazili także poparcie dla dążeń zmierzających do zlikwidowania niespójności przepisów, które z jednej strony dają lekarzom możliwość korzystania z klauzuli sumienia i odmowy dokonania aborcji, a z drugiej zobowiązują do wskazania szpitala, gdzie jest ona dokonywana.
CZYTAJ TAKŻE: