Komisja KEP: wyrok TK ws. religii przywraca ład prawny w szkołach

Kościół mówi jasno: czas przywrócić ład prawny. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał działania Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. lekcji religii za niezgodne z Konstytucją RP, Komisja Wychowania Katolickiego KEP zażądała respektowania prawa i cofnięcia szkodliwego rozporządzenia.
Hierarchowie przypomnieli, że rząd ma obowiązek działać w granicach prawa, a nie według ideologicznych zachcianek. To jedno z najmocniejszych stanowisk Kościoła wobec jawnej wojny prowadzonej przez lewicowo-liberalny obóz z religią, sumieniem i konstytucyjnym porządkiem.
Stanowisko KEP: Czas zakończyć bezprawie MEN
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski jednoznacznie oceniła sytuację po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W wydanym oświadczeniu przewodniczący komisji, bp Wojciech Osial, podkreślił, że orzeczenie TK musi być natychmiast wykonane, a nielegalne rozporządzenie MEN - uchylone.
- Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego orzeczenia - w myśl Konstytucji RP - są ostateczne, zostanie przywrócony ład prawny, tzn. uchylone przez Trybunał regulacje zostaną cofnięte i nie będą przestrzegane przez podmioty odpowiedzialne za edukację w Polsce
- napisali biskupi w stanowisku.
To trzeci wyrok TK chroniący nauczanie religii, a zarazem wyraźny sygnał dla minister Barbary Nowackiej: przekroczyliście granicę prawa.
Atak na nauczycieli, rodziców i uczniów
Bp Osial zwrócił uwagę, że decyzje MEN uderzają w podstawowe prawa obywatelskie i konstytucyjne. Przede wszystkim ograniczają prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, ale też uderzają w prawa pracownicze nauczycieli religii, których zatrudnienie zostało nagle zakwestionowane przez decyzję polityczną.
- Wprowadzenie takich zmian uderzałoby w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii(...). Takie rozwiązanie ograniczałoby prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia w rozwoju ku pełnej dojrzałości obejmującej również sferę duchową
- stwierdził biskup.
Episkopat: będziemy działać także na arenie międzynarodowej
Kościół zapowiada, że nie odpuści - jeśli rząd nie cofnie nielegalnych przepisów, sprawa trafi do instytucji międzynarodowych.
Bp Osial ostrzegł:
„W wypadku niezgodnych z prawem działań Ministerstwa Edukacji Narodowej będą podejmowane dalsze kroki prawne, w tym w instytucjach międzynarodowych”.
To otwarte wezwanie do przywrócenia rządów prawa, z którego jak oceniają biskupi, obecna władza po prostu abdykowała.
MEN odpowiada butą: to rozporządzenie jest prawem
Zamiast podporządkować się wyrokowi Trybunału, resort Barbary Nowackiej odpowiedział odmową. W komentarzu dla PAP, Wydział Informacyjno-Prasowy MEN ogłosił, że rozporządzenia ministra stanowią obowiązujące prawo, a nie wyroki TK - bo ten, ich zdaniem, „jest niezdolny do wykonywania zadań”.
- Rozporządzenia wydawane przez ministra ds. oświaty są publikowane w Dzienniku Ustaw i to one stanowią obowiązujące prawo, a nie decyzje organu, którego stan niezdolności do wykonywania zadań Trybunału Konstytucyjnego stwierdziły wyroki sądów europejskich i Sejm
- napisali urzędnicy MEN.
To nie pierwszy taki przypadek, gdy rząd Donalda Tuska nie tylko ignoruje orzeczenia TK, ale kwestionuje jego istnienie, powołując się na sejmową uchwałę i stanowiska polityczne.
Źródło: Republika, KEP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X