Przejdź do treści
Elbanowscy bronią swojego raportu

- Raport "Szkolna rzeczywistość" dotyczący sześciolatków w szkołach jest wiarygodny, ponieważ jest głosem rodziców - twierdzą Karolina i Tomasz Elbanowscy ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Skrytykowali resort edukacji, który uważa, że szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci.

- To już jest czwarty raport przedstawiony przez nasze stowarzyszenie. W poprzednich raportach przedstawiliśmy łącznie ponad 1600 relacji i nie mieliśmy przez te trzy lata żadnego głosu sprzeciwu ze strony szkół, chociaż były to relacje publikowane i przytaczane również w Sejmie - powiedział Tomasz Elbanowski.

Podkreślił, że krytyka raportu ze strony resortu edukacji, ale także dyrektorów szkół jest znamienna i wiąże się z inicjatywą stowarzyszenia przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum edukacyjnego.

Karolina Elbanowska zwróciła uwagę, że dyrektorzy nie chcą krytykować stanu przygotowania szkół dla sześcioletnich dzieci, ponieważ obawiają się konsekwencji zawodowych. - Jeśli dyrektor szkoły wystąpi publicznie mówiąc o tym, że jego szkoła nie jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków, będzie to dla niego oznaczało automatycznie utratę pracy. Żaden dyrektor szkoły w Polsce, mało tego, żaden nauczyciel, nie może publicznie krytycznie wypowiadać się o reformie - tłumaczyła.

- Raport, który przygotowaliśmy jest zbiorem bardzo prawdziwych opisów tego, co się dzieje w szkole - zaznaczyła Elbanowska. Wśród najważniejszych mankamentów szkół związanych z mającym nastąpić 1 września 2014 r. obowiązkowym obniżeniem wieku szkolnego wymieniła m.in. słabą opiekę świetlicową, brak odpowiednich posiłków dla małych dzieci i przepełnione klasy.

Elbanowscy pytani, czy informacje rodziców zawarte w przygotowanym przez nich raporcie są weryfikowane, odpowiedzieli, że początkowo nie były one sprawdzane, ale ostatnie były sprawdzane i są prawdziwe. - To są relacje zamieszczane, że tak powiem żywcem; to są relacje, które otrzymaliśmy i poddaliśmy je pod debatę publiczną - powiedział Elbanowski. Dopytywany przez dziennikarzy, czy były one weryfikowane, Elbanowski odpowiedział, że "dodatkowo nie".

- Wszystkie te, które teraz przyszły są weryfikowane i okazuje się, że to, co pisali rodzice jest prawdą - dodała Elbanowska.

W poniedziałek minister edukacji Krystyna Szumilas wspólnie z dyrektorami mazowieckich szkół i rodzicami uczniów z placówek wymienionych w raporcie "Szkolna rzeczywistość" krytycznie odnieśli się do sprawozdania Elbanowskich. W raporcie - jak poinformowała Szumilas - opisano 178 szkół, z których kuratoria oświaty skontrolowały 138 placówek. Minister podała, że w 36 przypadkach stwierdzono uchybienia z zakresu prawa oświatowego i wydano tam zalecenia dotyczące poprawy.

Wartość raportu kwestionowali w poniedziałek również rodzice. Wśród wielu wypowiedzi zawartych w sprawozdaniu jeden dotyczył np. opieki świetlicowej w Szkole Podstawowej nr 82 w Warszawie. "Biorąc pod uwagę, że córka jest w szkole średnio od około 8:30, nie daje to szans na odrobienie lekcji w normalnych warunkach i o normalnej porze. Świetlica jest tak przepełniona, iż Panie nie są w stanie pilnować dzieci - efekt skakanie po plecakach, wypadki - urazy, stłuczenia" - napisano w raporcie.

Zarzut ten odpierała w poniedziałek jedna z matek dziecka, które uczy się w skrytykowanej placówce. - To nieprawda, dzieci pięcio- i sześcioletnie mają osobną świetlicę - powiedziała na konferencji prasowej.

Raport Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, który został przesłany posłom i instytucjom odpowiedzialnym za edukację, składa się prawie w całości z cytatów z opinii rodziców. Wynika z nich, że w szkołach są przepełnione klasy, lekcje odbywają się na zmiany, a nauczyciele są nieprzygotowani do pracy z sześciolatkami.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców wywodzi się z ruchu rodziców sprzeciwiających się obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Choć we wniosku o przeprowadzenie referendum znajduje się kilka pytań, to jego autorzy eksponują głównie pierwsze z nich dotyczące obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Wokół tego pytania skoncentrowała się też sejmowa dyskusja. Głosowanie nad wnioskiem ma być przeprowadzone w Sejmie w tym tygodniu.

jk, PAP, fot. sxc.hu

Wiadomości

Hity w sieci | Ziemkiewicz zaorał Hołownię, a Tusk się skompromitował

Polak, który twierdził, że walczył dla grupy Wagnera na Ukrainie, usłyszał wyrok

Katarzyna Piter zagra w finale debla

Łazarski: obecny rząd niszczy wiarygodność Polski wobec naszych sojuszników [wideo]

Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat

Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy

Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"

Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy

Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?

Polak mieszkający w Australii opowie o tradycji chodzenia na groby w Polsce | Republika Wstajemy

Anonimowy darczyńca przekazał 2 miliony złotych na remont domu pomocy społecznej

Warszawa kupuje drzewa od... Niemców. Internauci oburzeni!

Przemysław Czarnek rusza w "tournée po Polsce"

Patryk Zaborowski mistrz kickboxingu | Rozmowa z mistrzem Zofia Klepacka

Najnowsze

Hity w sieci | Ziemkiewicz zaorał Hołownię, a Tusk się skompromitował

Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat

Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy

Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"

Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy

Polak, który twierdził, że walczył dla grupy Wagnera na Ukrainie, usłyszał wyrok

Katarzyna Piter zagra w finale debla

Łazarski: obecny rząd niszczy wiarygodność Polski wobec naszych sojuszników [wideo]