Dzisiaj w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego
W Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego. Jej celem jest pogłębianie świadomości wartości Biblii. W motu proprio "Aperuit illis" ogłaszającym ten dzień, papież Franciszek zaznaczył, że bez pogłębionej lektury Pisma Świętego ludzkie serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte.
"Poprzez teksty biblijne, odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię" - zaznaczono nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Papież Franciszek w motu proprio "Aperuit illis" wprowadzając Niedzielę Słowa Bożego zaznaczył, że "Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych". "Biblia należy przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie. (...) Słowo Boga jednoczy wiernych i sprawia, że stają się jednym ludem" - napisał papież.
Zaznaczył, że "Pismem Świętym, mówi o Chrystusie i ogłasza Go jako tego, który musi przejść przez cierpienie, aby wejść do chwały". Ostrzegł także, że bez pogłębionej lektury Biblii ludzkie "serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty".
"Nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa" - mówił już w IV w. doktor Kościoła, św. Hieronim (ur. ok.345 roku). Twierdził, że "autentyczna interpretacja Biblii musi harmonijnie współbrzmieć z wiarą Kościoła katolickiego".
W posynodalnej adhortacji apostolskiej "Verbum Domini - o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła", papież Benedykta XVI napisał, że słowo Boże jest fundamentem Kościoła. "(Kościół) rodzi się z niego i nim żyje" - podkreślił.
"Słowo Boże przemawia bowiem do nas w Piśmie świętym jako natchnione świadectwo Objawienia, które wraz z żywą Tradycją Kościoła stanowi najwyższą regułę wiary" - napisał papież.
Benedykt XVI zwrócił także uwagę, że "lud Boży przez kolejne stulecia swoich dziejów w nim zawsze znajdował swoją siłę, i również dzisiaj wspólnota kościelna wzrasta przez słuchanie, celebrację i studium słowa Bożego".
"Nowość Objawienia biblijnego polega na tym, że Bóg daje się poznać w dialogu, który pragnie prowadzić z nami" - napisał Benedykt XVI. Zwrócił także uwagę, że "kto zna słowo Boże, w pełni zna również znaczenie każdego stworzenia". "Jeśli bowiem wszystko +ma istnienie+ w Tym, który jest +przed wszystkim+ (por. Kol 1, 17), to człowiek, budujący swoje życie na Jego słowie, buduje naprawdę w sposób solidny i trwały" - wskazał papież.
Benedykt XVI zaznaczył, że Jezus Chrystus "który objawił nam Boga, jest jedynym i ostatecznym Słowem przekazanym ludzkości".
Zwrócił także uwagę, że należy pomagać wiernym "w lepszym poznaniu związku między Maryją z Nazaretu i pełnym wiary słuchaniem słowa Bożego". "Zachęcam również naukowców do dalszego zgłębiania relacji między mariologią i teologią słowa. Może z tego wyniknąć wielka korzyść zarówno dla życia duchowego, jak i dla studiów teologicznych i biblijnych" - ocenił papież.
Papież Jan Paweł II w encyklice "Fides et ratio" zwrócił uwagę, że "na niebezpieczeństwo narażeni są "ci, którzy próbują odczytywać prawdę Pisma świętego przy pomocy jednej tylko metodologii, zapominając o potrzebie bardziej wyczerpującej egzegezy, która pozwoliłaby im odkryć wraz z całym Kościołem pełny sens tekstów".
W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, aby w III niedzielę okresu zwykłego obchodzona była Niedziela Słowa Bożego, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce, pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka, przygotował materiały pomocnicze do celebracji Liturgii Słowa w czasie mszy św., modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii (medytacja nad Słowem Bożym), która odczytywana jest tego dnia w kościołach.
"Każdy msza św. jest uprzywilejowanym miejscem i czasem, w którym słuchamy Słowa Bożego. Tu sam Chrystus je głosi posługując się głosem lektora i kapłana. Tutaj one z całą mocą wzywają nas do nawrócenia czy wręcz zawrócenia z drogi grzechu, który osłabia czy wręcz niszczy wierzącego, jego więź z Bogiem i innymi" - zwrócił uwagę ks. prof. Witczyk.
21 stycznia będziemy przeżywać #NiedzielaSłowaBożego, którą ustanowił papież Franciszek Motu proprio „Aperuit illis”.https://t.co/I1f3F55Dgi
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) January 19, 2024
Materiały liturgiczne: https://t.co/mMCTKQ4Q1W pic.twitter.com/ztvhccfHyg
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Giertych chce pozwać Sośnierza. Mocna odpowiedź: „Grozisz sądem i zniesławiasz ludzi, za to, że powtarzają fakty?”