W czwartek 10 czerwca będziemy świadkami niezwykłego i rzadkiego zjawiska pogodowego. Zobaczymy w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Ostatni raz tak spektakularne widowisko mogliśmy obserwować 6 lat temu. Na kolejne poczekamy do 2026 r.
Zjawisko, które będzie można obserwować 10 czerwca, nazywane jest również zaćmieniem pierścieniowym lub obrączkowym. Ma ono miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby w pełni zakryć Słońce. To pozostawia miejsce na olśniewającą aureolę światła.
Nie wszędzie zjawisko będzie widoczne równie dobrze, wiele też zależy od warunków pogodowych. Chociaż generalnie mają być korzystne, nie zabraknie miejsc, gdzie zachmurzenie utrudni obserwację zaćmienia.
Im dalej na północ, tym zaćmienie będzie widoczne wyraźniej. W Polsce najwcześniej rozpocznie się w jej północno-zachodniej części, bo już o godzinie 11.38, natomiast najpóźniej, bo dopiero chwilę po 12.00, w Bieszczadach.
Podczas oglądania zaćmienia Słońca należy pamiętać o ochronie oczu i korzystać ze specjalistycznych filtrów. Obserwowanie nieba w trakcie zaćmienia gołym okiem jest niebezpieczne. Podobnie jak poprzez lornetkę czy aparat fotograficzny. Wpatrywanie się prosto w Słońce przez okulary przeciwsłoneczne czy płytę CD może skutkować uszkodzeniem wzroku.