Dziś oddajemy hołd Polakom, którzy ratowali Żydów pod okupacją niemiecką
Z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Warszawie odbędą się dziś uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Obchody rozpocznie msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo zostanie odprawione w intencji żyjących i zmarłych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Potem ( godzina 12.00 ) uroczystości przeniosą się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbędzie się Apel Pamięci.
Po południu natomiast ( godzina 14.00 ) zaplanowano wernisaż wystawy połączony z ceremonią odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci siostrze Matyldzie Getter w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
marca już po raz drugi obchodzimy #NarodowyDzieńPamięciPolakówRatującychŻydów, który jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków , którzy - okazując miłosierdzie i współczucie - pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców‼#PolacyRatującyŻydów pic.twitter.com/8yjVlJe2Qs
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) 23 marca 2019
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów - 24 marca - jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.
24 III 1944 r. w Markowej niemiecki okupant zamordował Wiktorię i Józefa Ulmów. Powodem egzekucji małżeństwa i ich dzieci było ukrywanie i pomoc Żydom. @MuzeumMarkowa pic.twitter.com/AN6HIHkp42
— Dzieje Sejmu (@DziejeSejmu) 24 marca 2019