Przejdź do treści
Dziś (niedziela 12 listopada) wydarzenia krajowe - historyczne i obecne...
canva.com

Dziś jest niedziela, trzysta szesnasty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.51, zachód o 15.51. Imieniny obchodzą: Renata, Witold oraz Aureliusz, Emilian i Gabriel.

125 lat temu w Bratucicach w powiecie Bochnia urodził się Leopold Okulicki, ostatni Komendant Główny Armii Krajowej, skazany w moskiewskim procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego (zmarł w 1946 r.).

101 lat temu w Żytomierzu urodził się Tadeusz Borowski, poeta, prozaik, publicysta, jeden z najbardziej znaczących pisarzy polskiej literatury powojennej; więzień KL Auschwitz; autor zbioru opowiadań, "Pożegnanie z Marią" i "Kamienny świat" (zmarł w 1951 r.).

83 lata temu przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRS Wiaczesław Mołotow rozpoczął wizytę w Berlinie, w czasie której spotkał się z przywódcą III Rzeszy Adolfem Hitlerem oraz ministrem spraw zagranicznych Joachimem von Ribbentropem; podczas rozmów, które zakończyły się fiaskiem, strona niemiecka zaproponowała ZSRS m.in. przystąpienie do Paktu Trzech, podpisanego 27 września 1940 r. przez Niemcy, Włochy i Japonię, a także własną wizję podziału stref wpływów na świecie.

80 lat temu w Warszawie Niemcy rozstrzelali około 300 więźniów z Pawiaka; wśród nich Andrzeja Trzebińskiego, poetę, dramaturga, publicystę, naczelnego redaktora konspiracyjnego miesięcznika "Sztuka i Naród".

76 lat temu urodził się Zbigniew Łapiński, pianista, kompozytor; członek tria, do którego należeli również Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski, autor muzyki piosenek Jacka Kaczmarskiego np. "Somosierra", "Wigilia na Syberii" i "Czerwony autobus", "Nie widzą, nie wiedzą" (zmarł w 2018 r.).

75 lata temu biskup lubelski Stefan Wyszyński został metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski.

41 lat temu w czasie stanu wojennego władze komunistyczne zwolniły z miejsca internowania Lecha Wałęsę.

31 lat temu w krypcie bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie złożona została urna z prochami gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

13 lat temu w Katowicach zmarł Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, autor III Symfonii "Pieśni żałosnych".

8 lat temu premier Ewa Kopacz złożyła w Sejmie dymisję rządu PO-PSL.

Dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Wojewodzinie (podlaskie) spotka się z żołnierzami nowo powołanej Brygady Zmotoryzowanej wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów w Wojewodzinie, Natomiast w Czartajewie odda do użytku nową jednostkę wojskową i spotka się z żołnierzami nowo formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Dziś odbędzie się gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Ich idea ustanowienia narodziła się na przełomie 2007 i 2008 r. "Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach" - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, wznawiając NMP w 2019 r.

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w czterech kategoriach: "Muzyka", "Słowo", "Idea" i "Obraz". Do Nagród Mediów Publicznych 2023 zostali nominowani: Maria Pomianowska, Ernest Bryll, Antoni Libera, Stan Borys, Krzysztof Masłoń, Włodzimierz Bolecki, Jarosław Jakubowski, Marek Piekarczyk, Piotr Baron, Michał Kwieciński, Marek Bukowski, Filip Zylber i Piotr Śliskowski.

portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK