Przejdź do treści
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
14:33 Łódzkie: Sąd w Zgierzu skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami
14:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że jeśli popierany przez jego ugrupowanie kandydat Karol Nawrocki zostanie wybrany na prezydenta, to nie zgodzi się na wysłanie polskich wojsk na Ukrainę
13:00 Warszawa: Prezydent Andrzej Duda przyjął w środę w Pałacu Prezydenckim wiceprzewodniczącego grupy EKR, lidera radykalnie prawicowej partii AUR i zwycięzcę pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii George'a Simiona
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Dziś Święto Wojska Polskiego. Obchody odbywają się w całej Polsce!

Źródło: fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziś, 15 sierpnia, obchodzimy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli kulminacyjny punkt wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. Triumf Polaków w trwającej kilka dni batalii na przedmieściach stolicy zatrzymał komunistyczną nawałę, która miała w swoich planach zalać całą Europę. Polska heroicznym czynem obroniła także swoją świeżo odzyskaną niepodległość. Od lat 20. XX wieku 15 sierpnia obchodzony jest jako Święto Wojska Polskiego, wcześniej Święto Żołnierza. Z tej okazji odbywają się uroczyste obchody, których kluczowym punktem jest defilada w Warszawie.

Obchodzone 15 sierpnia święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, gdy wojsko odradzającego się państwa polskiego odepchnęło nacierającą od wschodu Armię Czerwoną.

Plan obchodów

W czwartek rano Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze; następnie o godz. 10.00 weźmie udział, wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, we mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent.

Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa, która rozpocznie się o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestniczyć w niej będzie ponad 2 tys. żołnierzy i ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego. Podczas defilady planowane jest wystąpienie m.in. prezydenta Andrzej Dudy.

Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk, weźmie w niej udział prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Towarzyszyć im będzie niemal 80 statków powietrznych, a także 220 sztuk sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams, transportery Rosomak i Borsuk, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że z uwagi na upał podczas defilady dla obserwujących to wydarzenie będzie dostępnych 20 tysięcy butelek wody w 6 punktach.

W ramach obchodów w Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli od godz. 10 do 18 będzie pokazywane współczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym sprzęt armii sojuszniczych. Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla - zapowiedział resort obrony.

Nie tylko stolica

Uroczystości upamiętniające 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędą się też m.in. w miejscach związanych ze zwycięską bitwą. W Ossowie zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych, a w południe na polach Ossowskich zaplanowana jest rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Po południu w Radzyminie odbędzie się apel pamięci na cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej, podczas którego obecny będzie minister obrony narodowej.

Defilady wojskowe zaplanowano też m.in. w Krakowie, Kielcach, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie. Gorzów Wielkopolski, Ostrów Świętokrzyski, Olsztyn, Wrocław i Szczecin zorganizują pokazy sprzętu wojskowego. Obchody uświetnią koncerty, np. w Olsztynie koncert orkiestry wojskowej z Elbląga i zespołów, które tworzą wojskowi i w Świnoujściu koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej.

Główne obchody Święta Wojska Polskiego w Krakowie odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Poprzedzi je msza w katedrze na Wawelu. W trakcie uroczystości na maszt zostanie podniesiona flaga, a następnie wspólnie odśpiewany hymn państwowy. Po odczytaniu Apelu Pamięci zostanie oddana salwa honorowa. Żołnierze otrzymają odznaczenia państwowe oraz odbiorą decyzje o awansach na wyższe stopnie wojskowe. Obchody zakończy złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada na placu Matejki.

Z okazji Święta Wojska liczne atrakcje przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku. Oprócz zwiedzania tematycznych wystaw w jego siedzibie, będzie można wziąć udział w spacerze po miejscach związanych z historią garnizonową miasta, a także w grze, queście "Garnizonowe miasto". Natomiast w muzealnym Parku Militarnym będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy, a wieczorem przyjść na potańcówkę, gdzie do tańca będzie przygrywał na żywo zespół Bagaż Podręczny.

W Gdyni na okrętach Marynarki Wojennej zostanie podniesiona wielka gala banderowa. W Świnoujściu od czwartku do soboty będzie można zwiedzać okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, m.in. trałowiec, holownik, okręt transporotowo-minowy.

Oddaj swój głos

Czy planujesz wziąć udział w obchodach?

Choices

Wiadomości

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Andrzej Duda przyjął w pałacu George'a Simiona, zwycięzcę I tury wyborów w Rumunii

Przeprosiny Marianny Schreiber: „Byłam sztuczna, nie dźwigam hejtu”

Znów nadchodzą burze, będzie padać w całej Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Hołownia kłamał ws. symbolu Polski Walczącej?

Ludzie Regionów – Lubelszczyzna: o pasji, sile i kobiecej energii [wideo]

Kamil Grosicki w czerwcu pożegna się z reprezentacją Polski

Topuria vs Oliveira na UFC 317. Stawką pas wagi lekkiej

Kaczyński: Karol Nawrocki nigdy nie zgodzi się na wysłanie wojsk na Ukrainę

Śląskie: Policja rozbiła gang przemytników migrantów i handlarzy narkotykami

Szymon Marciniak znów w akcji. Polski sędzia poprowadzi finał Pucharu Grecji

NASK: możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą, zawiadomiona ABW. Chodzi o czarny PR, uderzający w konkurentów Trzaskowskiego

Sprawa mieszkania na Ursynowie Adama Bodnara. Michał Woś kieruje wniosek do CBA

KE zataiła SMS-y von der Leyen w sprawie szczepionek. Jest decyzja TSUE

Najnowsze

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Znów nadchodzą burze, będzie padać w całej Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Hołownia kłamał ws. symbolu Polski Walczącej?

Ludzie Regionów – Lubelszczyzna: o pasji, sile i kobiecej energii [wideo]

Kamil Grosicki w czerwcu pożegna się z reprezentacją Polski

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Andrzej Duda przyjął w pałacu George'a Simiona, zwycięzcę I tury wyborów w Rumunii

Przeprosiny Marianny Schreiber: „Byłam sztuczna, nie dźwigam hejtu”