Przejdź do treści
Dziś Święto Dziękczynienia. O 21.37 zabrzmi „Barka”, ulubiona pieśń św. Jana Pawła II
Fot. PAP/Leszek Szymański

14. Święto Dziękczynienia pod hasłem "Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych" rozpoczęła wirtualna pielgrzymka „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. O godz. 9 mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Z powodu epidemii uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej były w tym roku skromne i wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 wirtualną pielgrzymką „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. Modlitwę poprowadził kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

W homilii bp Markowski zaznaczył, że uczestnicy 14. Święta Dziękczynienia przybyli do Świątyni Opatrzności Bożej po to, by „wyrazić swoje dziękczynienie Opatrzności za jej wszechogarniającą obecność i za jej wszechogarniającą miłość”.

– Dziękujemy za ten czas, który jest za nami, dziękujemy za ten rok, który minął od naszego ostatniego spotkania – powiedział bp Markowski.

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Z powodu pandemii z placu Piłsudskiego nie wyruszy procesja do Świątyni Opatrzności Bożej, ale zamiast niej zaplanowano wirtualną pielgrzymkę.https://t.co/c1hdkhJHCm

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 2, 2021

Jednocześnie zastrzegł, że „to był rok trudnych doświadczeń w zasięgu globalnym”. – Pandemia, której doświadczył świat w ciągu ostatniego roku, jest rzeczywiście jednym z najpoważniejszych kryzysów ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. Ten kryzys dokonywał się na różnym poziomie: ekonomicznym, społecznym, rodzinnym zdrowotnym i wreszcie duchowym – podkreślił.

Zdaniem hierarchy „wielomiesięczna izolacja domowa, pozamykane instytucje, pozamykane kościoły, niemożność spotykania się, niemożność uczestniczenia we wspólnotowym życiu religijnym połączone z lękiem o życie własne i swoich bliskich sprawiają, że stajemy przed pytaniem: jaki był i jaki jest sens tego wszystkiego?”.

Bp Markowski przywołał słowa papieża Franciszka, że „doświadczając pandemii musimy jeszcze raz przemyśleć styl swojego życia, przemyśleć nasze relacje, przemyśleć organizację naszych społeczeństw i wreszcie zapytać się o sens naszego życia”.

???? On obecny w naszym życiu, ogarnia nas swoją miłością i prowadzi. Ta miłość jest obecnością, daje nam wewnętrzną siłę, abyśmy potrafili podjąć ciężar życia i mężnie go nieśli – mówił bp Rafał Markowski.

Trwa XIV Święto Dziękczynienia????https://t.co/UTWnejYKH2

— Radio Warszawa (@RadioWarszawa) June 6, 2021

– Ta pandemia rzeczywiście jest okazją do tego, aby przemyśleć swoje życie i przede wszystkim odkryć jeszcze raz prawdę o sobie i, co bardzo ważne – prawdę o Bogu. A prawda o nas jest taka, że kryzysy wpisane są w nasze życie i w naszą egzystencję (...). Prawda jest taka, że przychodzą trudne chwile w życiu każdego z nas – zaznaczył.

Jak stwierdził bp Markowski, kiedy przychodzą kryzysy trzeba mieć siłę ducha, wykorzystać energię duchową, która sprawi, że kiedy przyjdzie kryzys człowiek nie pogrąży się w beznadziei, ale będzie potrafił się z tym kryzysem zmierzyć i go pokonać.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przywołał postacie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki Dzieła Lasek matki Róży Czackiej.

– W 1924 r., kiedy Stefan Wyszyński przyjmował święcenia kapłańskie, napisał: „Byłem tak słaby, że łatwiej było mi leżeć na posadzce w czasie Litanii do Wszystkich świętych, niż stać” – przypomniał.

XIV Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 6 czerwca pod hasłem „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”. Eucharystii o g. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.

>>https://t.co/pa6rBKvv29 pic.twitter.com/7TJ54WlwCb

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 4, 2021

Dodał, że Róża Czacka straciła wzrok w wieku 24 lat. – Oboje doświadczyli krzyża i ciężaru życia w bardzo młodym wieku (...). Można było rozłożyć ręce i powiedzieć: „cóż jestem w stanie zrobić?” ocenił.

Tymczasem – jak zaznaczył bp Markowski – późniejszy kard. Wyszyński podjął studia, pracę naukową i w 1946 r. został biskupem lubelskim, a następnie w 1948 r. prymasem Polski. Z kolei matka Czacka wiedząc o tym, że nigdy nie odzyska wzroku, zaczęła walczyć o prawa niewidomych i stworzyła Dzieło Lasek, które do dziś niesie pomoc pokoleniom ludzi niewidomych.

– Kard. Wyszyński podpisuje w 1950 r. porozumienie z rządem PRL, za co został okrzyczany „zdrajcą”. Matka Czacka zakłada zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. On wreszcie w 1953 r. idzie do więzienia, z którego nie wierzył, że wróci. Ona natomiast dowiaduje się, że chora jest na chorobę nowotworową. On wreszcie wraca z więzienia w sposób cudowny. Ona natomiast – mimo choroby – przez 40 lat swojego życia niesie pomoc ludziom niewidomym – zaznaczył.

– Przykład ludzi, którzy dotknięci różnymi słabościami ofiarowali swoje życie Opatrzności, a ta tak pokierowała ich życiem, że mimo wszelkich trudności potrafili dokonać rzeczy wielkich (...). Czy nie warto pójść w ich ślady? Czy nie warto swoje życie i to wszystko, co przeżywamy, złożyć w ręce Opatrzności i pozwolić, żeby to Ona poprowadziła nas po drogach życia? – pytał bp Markowski.

W godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15.00, odbędzie się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zwieńczy msza św. Wieczorem o godz. 20.00 zaplanowano modlitwę uwielbienia na kanale YouTube COB.

Następnie o godz. 21.20 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem obędzie się nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewa się litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Osoby obecne w domach będą mogły połączyć się za pomocą platformy wideokonferencji.

Podczas #ŚwiętoDziękczynienia w @ArchWarszawska bp Markowski podkreślił, że do przezwyciężania kryzysów, oprócz wykorzystania techniki czy medycyny, niezbędna jest siła ducha, dzięki której człowiek będzie potrafił zmierzyć się z kryzysem i go pokonać.https://t.co/bYVMRjkCHo

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 6, 2021

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

PAP

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Kolejny sukces! Republika znów nad TVN24!

Szewczak: koalicja 13 grudnia błaznuje

Strajk komunikacji miejskiej w całym kraju. Wiemy więcej!

W eliminacjach Mistrzostw Europy tylko remis

Rząd Tuska i Trzaskowski w żałobie po wygranej Trumpa

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Prezes PiS odpowiedział dziennikarzom w Sejmie: „Jedna wielka patologia”

Policjanci nie chcą brać udziału w prowokacjach Tuska?

SPRAWDŹ TO!

Elon Musk bez ogródek o niemieckim kanclerzu: „Olaf to głupiec”

Kowalewski: Jako trener kadry nigdy tak wysoko nie wygrałem

Andruszkiewicz: rząd Tuska został „zainstalowany” przez Berlin

36-latka wjechała autem w dom. Była pijana!

Ma zarzuty za bezpodstawne wystawianie recept na opioidy...

HIT DNIA

Tusk miał być "królem Europy". Ograno go kolejny raz! [ZDJĘCIE]

HIT! Sikorski obnaża hipokryzję i donosicielstwo… własnego ugrupowania

Siemieniec: Podoba mi się zespół ofensywny, nie kalkulujący

Najnowsze

Kolejny sukces! Republika znów nad TVN24!

SPRAWDŹ TO!

Rząd Tuska i Trzaskowski w żałobie po wygranej Trumpa

Prezes PiS odpowiedział dziennikarzom w Sejmie: „Jedna wielka patologia”

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Policjanci nie chcą brać udziału w prowokacjach Tuska?

Elon Musk bez ogródek o niemieckim kanclerzu: „Olaf to głupiec”

SPRAWDŹ TO!

Szewczak: koalicja 13 grudnia błaznuje

Strajk komunikacji miejskiej w całym kraju. Wiemy więcej!

W eliminacjach Mistrzostw Europy tylko remis