Przejdź do treści
21:10 Warszawa: Nie żyje 72-latka, która spadła ze ścianki wspinaczkowej z wysokości około 10 metrów. Do wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej na Bielanach
20:16 W środę wieczorem, w Stambule rozpoczęła się trzecia runda negocjacji pokojowych z udziałem delegacji Ukrainy i Rosji. Negocjacje zakończyły się bardzo szybko, bo już po godzinie
19:50 Kolejny atak na Zbigniewa Ziobro. Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się w środę za wnioskiem o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła PiS przed komisję śledczą ds. Pegasusa
18:50 Kobieta i dwoje dzieci to ofiary śmiertelne strzelaniny, do której doszło w środę rano w wiosce Maguiresbridge w Irlandii Północnej. Ciężko ranny mężczyzna przebywa w szpitalu. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie morderstwa
18:05 Rekordowy kontrakt PKP Intercity bez polskich wykonawców. Zamiast repolonizacji mamy eksport publicznych miliardów do zagranicznych koncernów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dziś Święto Dziękczynienia. O 21.37 zabrzmi „Barka”, ulubiona pieśń św. Jana Pawła II

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

14. Święto Dziękczynienia pod hasłem "Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych" rozpoczęła wirtualna pielgrzymka „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. O godz. 9 mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Z powodu epidemii uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej były w tym roku skromne i wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 wirtualną pielgrzymką „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. Modlitwę poprowadził kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

W homilii bp Markowski zaznaczył, że uczestnicy 14. Święta Dziękczynienia przybyli do Świątyni Opatrzności Bożej po to, by „wyrazić swoje dziękczynienie Opatrzności za jej wszechogarniającą obecność i za jej wszechogarniającą miłość”.

– Dziękujemy za ten czas, który jest za nami, dziękujemy za ten rok, który minął od naszego ostatniego spotkania – powiedział bp Markowski.

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Z powodu pandemii z placu Piłsudskiego nie wyruszy procesja do Świątyni Opatrzności Bożej, ale zamiast niej zaplanowano wirtualną pielgrzymkę.https://t.co/c1hdkhJHCm

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 2, 2021

Jednocześnie zastrzegł, że „to był rok trudnych doświadczeń w zasięgu globalnym”. – Pandemia, której doświadczył świat w ciągu ostatniego roku, jest rzeczywiście jednym z najpoważniejszych kryzysów ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. Ten kryzys dokonywał się na różnym poziomie: ekonomicznym, społecznym, rodzinnym zdrowotnym i wreszcie duchowym – podkreślił.

Zdaniem hierarchy „wielomiesięczna izolacja domowa, pozamykane instytucje, pozamykane kościoły, niemożność spotykania się, niemożność uczestniczenia we wspólnotowym życiu religijnym połączone z lękiem o życie własne i swoich bliskich sprawiają, że stajemy przed pytaniem: jaki był i jaki jest sens tego wszystkiego?”.

Bp Markowski przywołał słowa papieża Franciszka, że „doświadczając pandemii musimy jeszcze raz przemyśleć styl swojego życia, przemyśleć nasze relacje, przemyśleć organizację naszych społeczeństw i wreszcie zapytać się o sens naszego życia”.

???? On obecny w naszym życiu, ogarnia nas swoją miłością i prowadzi. Ta miłość jest obecnością, daje nam wewnętrzną siłę, abyśmy potrafili podjąć ciężar życia i mężnie go nieśli – mówił bp Rafał Markowski.

Trwa XIV Święto Dziękczynienia????https://t.co/UTWnejYKH2

— Radio Warszawa (@RadioWarszawa) June 6, 2021

– Ta pandemia rzeczywiście jest okazją do tego, aby przemyśleć swoje życie i przede wszystkim odkryć jeszcze raz prawdę o sobie i, co bardzo ważne – prawdę o Bogu. A prawda o nas jest taka, że kryzysy wpisane są w nasze życie i w naszą egzystencję (...). Prawda jest taka, że przychodzą trudne chwile w życiu każdego z nas – zaznaczył.

Jak stwierdził bp Markowski, kiedy przychodzą kryzysy trzeba mieć siłę ducha, wykorzystać energię duchową, która sprawi, że kiedy przyjdzie kryzys człowiek nie pogrąży się w beznadziei, ale będzie potrafił się z tym kryzysem zmierzyć i go pokonać.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przywołał postacie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki Dzieła Lasek matki Róży Czackiej.

– W 1924 r., kiedy Stefan Wyszyński przyjmował święcenia kapłańskie, napisał: „Byłem tak słaby, że łatwiej było mi leżeć na posadzce w czasie Litanii do Wszystkich świętych, niż stać” – przypomniał.

XIV Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 6 czerwca pod hasłem „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”. Eucharystii o g. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.

>>https://t.co/pa6rBKvv29 pic.twitter.com/7TJ54WlwCb

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 4, 2021

Dodał, że Róża Czacka straciła wzrok w wieku 24 lat. – Oboje doświadczyli krzyża i ciężaru życia w bardzo młodym wieku (...). Można było rozłożyć ręce i powiedzieć: „cóż jestem w stanie zrobić?” ocenił.

Tymczasem – jak zaznaczył bp Markowski – późniejszy kard. Wyszyński podjął studia, pracę naukową i w 1946 r. został biskupem lubelskim, a następnie w 1948 r. prymasem Polski. Z kolei matka Czacka wiedząc o tym, że nigdy nie odzyska wzroku, zaczęła walczyć o prawa niewidomych i stworzyła Dzieło Lasek, które do dziś niesie pomoc pokoleniom ludzi niewidomych.

– Kard. Wyszyński podpisuje w 1950 r. porozumienie z rządem PRL, za co został okrzyczany „zdrajcą”. Matka Czacka zakłada zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. On wreszcie w 1953 r. idzie do więzienia, z którego nie wierzył, że wróci. Ona natomiast dowiaduje się, że chora jest na chorobę nowotworową. On wreszcie wraca z więzienia w sposób cudowny. Ona natomiast – mimo choroby – przez 40 lat swojego życia niesie pomoc ludziom niewidomym – zaznaczył.

– Przykład ludzi, którzy dotknięci różnymi słabościami ofiarowali swoje życie Opatrzności, a ta tak pokierowała ich życiem, że mimo wszelkich trudności potrafili dokonać rzeczy wielkich (...). Czy nie warto pójść w ich ślady? Czy nie warto swoje życie i to wszystko, co przeżywamy, złożyć w ręce Opatrzności i pozwolić, żeby to Ona poprowadziła nas po drogach życia? – pytał bp Markowski.

W godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15.00, odbędzie się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zwieńczy msza św. Wieczorem o godz. 20.00 zaplanowano modlitwę uwielbienia na kanale YouTube COB.

Następnie o godz. 21.20 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem obędzie się nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewa się litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Osoby obecne w domach będą mogły połączyć się za pomocą platformy wideokonferencji.

Podczas #ŚwiętoDziękczynienia w @ArchWarszawska bp Markowski podkreślił, że do przezwyciężania kryzysów, oprócz wykorzystania techniki czy medycyny, niezbędna jest siła ducha, dzięki której człowiek będzie potrafił zmierzyć się z kryzysem i go pokonać.https://t.co/bYVMRjkCHo

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 6, 2021

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

PAP

Wiadomości

Burza o matchę Sandry Kubickiej. „Dzieci TikToka” mnie nie ruszają.

Rekonstrukcja Tuska: Żurek ministrem, Czarnek ostrzega przed chaosem

Decyzja komisji regulaminowej: Ziobro ma zostać zatrzymany i doprowadzony

Viktor Gyokeres w Arsenalu! Londyńczycy zapłacą fortunę za króla strzelców

Tusk? Dla młodych nieciekawy, słaby, mało charyzmatyczny

Nikt nie chce tego oglądać! Meghan Markle zaliczyła klapę na Netfliksie

Rekonstrukcja Tuska to spektakl bez planu i treści

Jutro o 15.30 prezydent Andrzej Duda powoła nowych ministrów

Blanka Lipińska pokazała pierścionek z solą! Romantyczny gest od ukochanego – czy to zaręczyny?

Polska odkrywa ropę, Niemcy mówią o „zacofaniu” i „Lebensraumie”

Europejskie puchary: Legia walczy w LE, Raków i Jagiellonia zaczynają w Lidze Konferencji

Rząd Tuska kasuje przemysł. Z wielkich obietnic nie zostało nic!

Liga Narodów: Dziś Polska gra z Chinami o awans do półfinału

Rekordowy kontrakt PKP Intercity bez polskich wykonawców

Mbappe przejmuje numer po legendzie!

Najnowsze

Burza o matchę Sandry Kubickiej. „Dzieci TikToka” mnie nie ruszają.

Tusk? Dla młodych nieciekawy, słaby, mało charyzmatyczny

Nikt nie chce tego oglądać! Meghan Markle zaliczyła klapę na Netfliksie

Rekonstrukcja Tuska to spektakl bez planu i treści

Jutro o 15.30 prezydent Andrzej Duda powoła nowych ministrów

Sędzia Żurek gwarantuje chaos w wymiarze sprawiedliwości - uważa Przemysław Czarnek.

Rekonstrukcja Tuska: Żurek ministrem, Czarnek ostrzega przed chaosem

Decyzja komisji regulaminowej: Ziobro ma zostać zatrzymany i doprowadzony

Viktor Gyokeres w Arsenalu! Londyńczycy zapłacą fortunę za króla strzelców