Przejdź do treści
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 2 kwietnia o godz. 16:30 na rynku w Suchej Beskidzkiej (Małopolska) odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców z kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Dziś Święto Dziękczynienia. O 21.37 zabrzmi „Barka”, ulubiona pieśń św. Jana Pawła II

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

14. Święto Dziękczynienia pod hasłem "Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych" rozpoczęła wirtualna pielgrzymka „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. O godz. 9 mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Z powodu epidemii uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej były w tym roku skromne i wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 wirtualną pielgrzymką „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. Modlitwę poprowadził kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

W homilii bp Markowski zaznaczył, że uczestnicy 14. Święta Dziękczynienia przybyli do Świątyni Opatrzności Bożej po to, by „wyrazić swoje dziękczynienie Opatrzności za jej wszechogarniającą obecność i za jej wszechogarniającą miłość”.

– Dziękujemy za ten czas, który jest za nami, dziękujemy za ten rok, który minął od naszego ostatniego spotkania – powiedział bp Markowski.

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Z powodu pandemii z placu Piłsudskiego nie wyruszy procesja do Świątyni Opatrzności Bożej, ale zamiast niej zaplanowano wirtualną pielgrzymkę.https://t.co/c1hdkhJHCm

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 2, 2021

Jednocześnie zastrzegł, że „to był rok trudnych doświadczeń w zasięgu globalnym”. – Pandemia, której doświadczył świat w ciągu ostatniego roku, jest rzeczywiście jednym z najpoważniejszych kryzysów ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. Ten kryzys dokonywał się na różnym poziomie: ekonomicznym, społecznym, rodzinnym zdrowotnym i wreszcie duchowym – podkreślił.

Zdaniem hierarchy „wielomiesięczna izolacja domowa, pozamykane instytucje, pozamykane kościoły, niemożność spotykania się, niemożność uczestniczenia we wspólnotowym życiu religijnym połączone z lękiem o życie własne i swoich bliskich sprawiają, że stajemy przed pytaniem: jaki był i jaki jest sens tego wszystkiego?”.

Bp Markowski przywołał słowa papieża Franciszka, że „doświadczając pandemii musimy jeszcze raz przemyśleć styl swojego życia, przemyśleć nasze relacje, przemyśleć organizację naszych społeczeństw i wreszcie zapytać się o sens naszego życia”.

???? On obecny w naszym życiu, ogarnia nas swoją miłością i prowadzi. Ta miłość jest obecnością, daje nam wewnętrzną siłę, abyśmy potrafili podjąć ciężar życia i mężnie go nieśli – mówił bp Rafał Markowski.

Trwa XIV Święto Dziękczynienia????https://t.co/UTWnejYKH2

— Radio Warszawa (@RadioWarszawa) June 6, 2021

– Ta pandemia rzeczywiście jest okazją do tego, aby przemyśleć swoje życie i przede wszystkim odkryć jeszcze raz prawdę o sobie i, co bardzo ważne – prawdę o Bogu. A prawda o nas jest taka, że kryzysy wpisane są w nasze życie i w naszą egzystencję (...). Prawda jest taka, że przychodzą trudne chwile w życiu każdego z nas – zaznaczył.

Jak stwierdził bp Markowski, kiedy przychodzą kryzysy trzeba mieć siłę ducha, wykorzystać energię duchową, która sprawi, że kiedy przyjdzie kryzys człowiek nie pogrąży się w beznadziei, ale będzie potrafił się z tym kryzysem zmierzyć i go pokonać.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przywołał postacie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki Dzieła Lasek matki Róży Czackiej.

– W 1924 r., kiedy Stefan Wyszyński przyjmował święcenia kapłańskie, napisał: „Byłem tak słaby, że łatwiej było mi leżeć na posadzce w czasie Litanii do Wszystkich świętych, niż stać” – przypomniał.

XIV Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 6 czerwca pod hasłem „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”. Eucharystii o g. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.

>>https://t.co/pa6rBKvv29 pic.twitter.com/7TJ54WlwCb

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 4, 2021

Dodał, że Róża Czacka straciła wzrok w wieku 24 lat. – Oboje doświadczyli krzyża i ciężaru życia w bardzo młodym wieku (...). Można było rozłożyć ręce i powiedzieć: „cóż jestem w stanie zrobić?” ocenił.

Tymczasem – jak zaznaczył bp Markowski – późniejszy kard. Wyszyński podjął studia, pracę naukową i w 1946 r. został biskupem lubelskim, a następnie w 1948 r. prymasem Polski. Z kolei matka Czacka wiedząc o tym, że nigdy nie odzyska wzroku, zaczęła walczyć o prawa niewidomych i stworzyła Dzieło Lasek, które do dziś niesie pomoc pokoleniom ludzi niewidomych.

– Kard. Wyszyński podpisuje w 1950 r. porozumienie z rządem PRL, za co został okrzyczany „zdrajcą”. Matka Czacka zakłada zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. On wreszcie w 1953 r. idzie do więzienia, z którego nie wierzył, że wróci. Ona natomiast dowiaduje się, że chora jest na chorobę nowotworową. On wreszcie wraca z więzienia w sposób cudowny. Ona natomiast – mimo choroby – przez 40 lat swojego życia niesie pomoc ludziom niewidomym – zaznaczył.

– Przykład ludzi, którzy dotknięci różnymi słabościami ofiarowali swoje życie Opatrzności, a ta tak pokierowała ich życiem, że mimo wszelkich trudności potrafili dokonać rzeczy wielkich (...). Czy nie warto pójść w ich ślady? Czy nie warto swoje życie i to wszystko, co przeżywamy, złożyć w ręce Opatrzności i pozwolić, żeby to Ona poprowadziła nas po drogach życia? – pytał bp Markowski.

W godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15.00, odbędzie się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zwieńczy msza św. Wieczorem o godz. 20.00 zaplanowano modlitwę uwielbienia na kanale YouTube COB.

Następnie o godz. 21.20 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem obędzie się nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewa się litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Osoby obecne w domach będą mogły połączyć się za pomocą platformy wideokonferencji.

Podczas #ŚwiętoDziękczynienia w @ArchWarszawska bp Markowski podkreślił, że do przezwyciężania kryzysów, oprócz wykorzystania techniki czy medycyny, niezbędna jest siła ducha, dzięki której człowiek będzie potrafił zmierzyć się z kryzysem i go pokonać.https://t.co/bYVMRjkCHo

— Stacja7.pl (@Stacja7pl) June 6, 2021

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

PAP

Wiadomości

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Cyba, migranci, aborcja - najważniejsze to kłamać | Codziennie Burza

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów w żałobie

Obrońca Anny W.: ewidentnie sygnał jest taki – zabierzemy ci dziecko

Papieska intencja na kwiecień: modlitwa o mądre korzystanie z nowych technologii

Andruszkiewicz o "specjalnym traktowaniu" Cyby: a ktoś się pochyla nad stanem psychicznym pani Anny?

Migranci na granicy z Białorusią są coraz bardziej agresywni

Trzaskowski nie chce marszu Tuska

Ważny komunikat dla widzów Republiki

„Kontynuowanie tortur”. Mec. Wąsowski punktuje oświadczenie bodnarowskiej prokuratury ws. Anny W.

Szwedzi pozbywają się migrantów. Zapowiadają kolejne zaostrzenie prawa

Najnowsze

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Cyba, migranci, aborcja - najważniejsze to kłamać | Codziennie Burza

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów w żałobie

Obrońca Anny W.: ewidentnie sygnał jest taki – zabierzemy ci dziecko

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo