13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Został on uchwalony przez Sejm 14 listopada 2007 roku.
Dzień Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.
"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" – czytamy w uchwale Sejmu z 14 listopada 2007 roku.
Dla ich uczczenia w Warszawie organizowane są Katyńskie Marsze Cieni. Ich inicjatorem jest m.in. Instytut Pamięci Narodowej.
W 1940 roku funkcjonariusze NKWD rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski.
3 kwietnia rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska ponad cztery tysiące jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. Z kolei blisko cztery tysiące jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie. Ponad sześć tysięcy jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, a pochowano w miejscowości Miednoje.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ulicami Warszawy przejdzie IX Katyński Marsz Cieni. Upamiętni zamordowanych Polaków na Wschodzie