Dzięki regulacjom chroniącym dobro polskich dzieci, przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości, do ojczyzny wróciło już 106 małych Polaków. Najwięcej, bo aż 53, z Niemiec - poinformował minister w KPRM Michał Wójcik.
Dziś na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, dotyczącej ochrony najmłodszych, minister Michał Wójcik poinformował, że dzięki przepisowi o potrzebie zachowania tożsamości dzieci (w ramach rozporządzenia tzw. Bruksela II Bis), do Polski wróciło 106 dzieci.
"Z wielką satysfakcją chcemy ogłosić, że działa przepis, który powstawał dokładnie w tym budynku, który mówił o potrzebie zachowania tożsamości dzieci. To jest przepis, który został wprowadzony do ówczesnego rozporządzenia Bruksela II Bis. Przepis, który spowodował, że do Polski w ciągu ostatniego roku powróciło ponad 100 dzieci z innych krajów" – powiedział Wójcik.
„Ze względu na przyjęcie nowych rozwiązań, w ciągu zaledwie roku, udało się sprowadzić do Polski dokładnie 106 dzieci. 27 z Wielkiej Brytanii, 53 z Niemiec” – przekazał.
Minister podkreślił, że przepis stał się elementem prawa unijnego, dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości. „Przez 2 lata na forum unijnym przekonywałem do tego, że taki przepis powinien się znaleźć”. „Ze względu na przyjęcie nowych rozwiązań, te dzieci będą dorastały w Polsce. To jest bardzo duża sprawa” – dodał Wójcik.
Jak zauważył wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha, Michał Wójcik jest ikoną walki o zachowanie tożsamości polskich dzieci i uregulowanie tych kwestii na poziomie prawa krajowego oraz przepisów unijnych. Regularnie podejmujemy działania, które zwiększają ochronę naszych małych obywateli – dodał.
Nowelizacja rozporządzenia Bruksela II bis dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej została przyjęta w maju 2019 r. Przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2022 r. Regulacje zobowiązują państwa UE, by zachowywały prawa dziecka do tożsamości kulturowej, religijnej i językowej w postępowaniach o ustanowienie pieczy zastępczej. Dzieci mają trafiać do rodzin z podobnego kręgu kulturowego, a najlepiej do krewnych z kraju swego pochodzenia. O takie zmiany MS zabiegało na forum UE.