Łącznie od poniedziałku z roczników 1962 i 1963 na szczepienia zapisało się ponad 153 tys. osób. System działa bez zarzutu. Po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca - mówił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Dworczyk przypomniał, że od wczoraj na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1962, a od wtorku od północy takiej rejestracji mogą dokonywać osoby urodzone w 1963 r.
Przez ten czas łącznie zapisało się z tych dwóch roczników ponad 153 tysięcy osób. System działa bez zarzutu i wierzymy, że tak nadal będzie funkcjonował – powiedział minister.
Dworczyk dodał, że „w ogóle od wczoraj zapisało się ponad 550 tysięcy osób na szczepienia”. – To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy"– oświadczył.
Poinformował ponadto, że łącznie wykonano ponad 7,7 mln szczepień. – Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień – zapowiedział Dworczyk.
Dworczyk zaznaczył, że „celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału”. Szef KPRM przeprosił przy okazji, że w poniedziałek podał niedokładne dane.
Pierwszy punkt szczepień powszechnych
– Zaszczepienie pierwszą dawką, tu też nic się nie zmienia, 100 proc. chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia – poinformował Dworczyk. – To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie – dodał.
– 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Wskazał, że następne punkty – których będzie kilkaset – będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. – Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty – wyjaśnił Dworczyk.
Zaznaczył, że „6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować”.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej Dworczyk pytany był m.in. o to, jak zostaną zorganizowane szczepienia w zakładach pracy oraz czy decyzje odnośnie ich kolejności będą mogli np. podejmować pracodawcy.
Szczepienia w zakładach pracy
Dworczyk odpowiedział, że trwają prace w zespole roboczym nad dokładnymi zasadami szczepienia w zakładach pracy. – W piątek umówiliśmy się po wczorajszym spotkaniu z przedsiębiorcami, że przekażemy materiał do konsultacji. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy już dopracowywać ten dokument tak, by wszystkie zasady szczepień w zakładach pracy były znane do końca tego miesiąca – poinformował.
Zaznaczył, że ze względu na dostępność szczepionek pilotaż szczepień w zakładach pracy będzie możliwy w połowie maja.
– Natomiast dopiero pod koniec maja czy na przełomie maja i czerwca ruszymy szerzej z tymi szczepieniami i oczywiście te zasady, które chcemy wprowadzić, nie będą na pewno w żaden sposób dyskryminujące dla kogokolwiek – zapewnił pełnomocnik rządu ds szczepień.
Dworczyk pytany był również o szczepionkę firmy Johnson & Johnson, która – jak zapowiadano wcześniej – ma być skierowana m.in. do osób z ograniczoną mobilnością.
Na pytanie, czy tę jednodawkową szczepionkę otrzymają też jakieś inne grupy, odparł: „Planujemy dla wszystkich osób z ograniczoną mobilnością przeznaczyć tę szczepionkę. Po drugie, czekamy też na rekomendacje Rady Medycznej w zakresie stosowania jej w pozostałych przypadkach”.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł