Warszawska Delegatura CBA na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prowadzi śledztwo ws. nieprawidłowości przy obsłudze informatycznej Narodowego Funduszu Zdrowia. Służba sprawdzi, czy poprzez niekorzystne umowy NFZ stracił 43,5 mln zł.
W latach 2007-2015 Centrala NFZ zawarła z firmami informatycznymi liczne umowy o wartości ponad 435 milionów złotych na subskrypcję i konserwację Systemu Informatycznego Wspomagania Działalności NFZ, który umożliwia rozliczenia z lekarzami, aptekami, szpitalami i właścicielami prywatnych praktyk. Dzięki systemowi do oddziałów NFZ trafiają m.in. dane pacjenta, daty leczenia, kod rozpoznania - pełne informacje związane z obsługą pacjentów i działaniem placówek ochrony zdrowia. Na podstawie tych informacji NFZ wypłaca pieniądze.
Zachodzi podejrzenie, że doszło do działań i zaniechań działania przez funkcjonariuszy publicznych oraz inne osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi NFZ podejmowanych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ze szkodą dla interesu publicznego.
Śledztwo ma odpowiedzieć, czy dostęp do wrażliwych danych pacjentów został właściwie zabezpieczony, dlaczego przez lata nie uzyskano kodu źródłowego i praw autorskich do systemu oraz, czy podpisywane umowy były znacząco przeszacowane.