– Kierunek zmian jest zdecydowanie bardzo dobry. Wykonanie rzeczywiście czasami zgrzyta i szwankuje, ale wydaje mi się, że ta ekipa podjęła, niezwykle trudne decyzje, które dają szanse na wydostanie się z pułapki średniego rozwoju. To jest wybór cywilizacyjny – powiedział dr Tomasz Żukowski.
Tematem przewodnim sobotniego wydania Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3, prowadzonego przez Michała Karnowskiego była ocena 100 dni rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wśród zaproszonych gości byli ks. Henryk Zieliński, Teresa Bochwic, Piotr Zaremba oraz dr Tomasz Żukowski.
– Kierunek zmian oceniam na pięć. Sposób ich wykonania to dostateczny z plusem. Nie jest to perfekcja, ale czasami w tym wszystkim brakuje precyzji. Choćby w sprawie opodatkowania hipermarketów. Sytuacja jest bardzo skomplikowana i ministerstwo na pewno miało problem co zrobić aby opodatkowanie było faktyczne, ale także aby nie uderzyło w małe sklepy. Skomplikowaną sprawą było także wdrożenie programu Rodzina 500 Plus. W tym kontekście zawodziła także czasami komunikacja – powiedział ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika „Idziemy”.
Bardzo dobrą ocenę kierunku zmian wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wystawił także dr Tomasz Żukowski, który zwrócił uwagę, że środowisko PiS podjęło ważne decyzje cywilizacyjne, które pozwolą Polsce wyjść z pułapki średniego rozwoju i stać się partnerami dla innych krajów Europy Zachodniej. Zwrócił też uwagę, na zachowanie opozycji, która zdecydowała się być opozycją totalną.
W ocenie Piotra Zaremby rząd PiS ma pewną wizję i stara się ja realizować.
– W prawdzie w kampanii obiecano zbyt wiele, ale wybrano też ważny element – kierunek polityki pronatalistycznej. Jest to priorytet. Pozytywne odbieram także chęć konsolidacji wspólnoty – powiedział Zaremba.
Dr Tomasz Żukowski ocenił także plan rozwoju zaproponowany w ostatnich dniach przez ministra Mateusza Morawieckiego. Mówił także o trudnościach w egzekwowaniu podatków w okresie rządów Platformy Obywatelskiej.
– Plan ministra Morawieckiego jest niezwykle ważny. Są w nim zawarte kwestie solidarności społecznej oraz rozwój. Jedno z drugim musi się wiązać. W debacie publicznej mało mówimy o tym, że w ostatnich latach pogłębiła się erozja państwa, które powinno egzekwować reguły gry. W ciągu 8 lat poziom ściągania podatków dramatycznie się załamał. Trzeba przyznać, że Platforma Obywatelska pozwalała na psucie państwa – zakończył dr Żukowski.