Dosięgnie ich sprawiedliwość! Działali na szkodę spółki skarbu państwa. Usłyszeli zarzuty
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadzoruje postępowanie prowadzone przez Zarząd w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na szkodę Krajowej Spółki Cukrowej SA.
Na polecenie prokuratora (11 czerwca 2019 roku) zatrzymano 13 osób, które po doprowadzaniu do Prokuratury usłyszały zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec czterech osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W czynnościach procesowych uczestniczyło 150 funkcjonariuszy Policji z terenu całego kraju. Przeprowadzono 48 przeszukań na terenie całej Polski, w tym zabezpieczono dokumentację w Krajowej Spółce Cukrowej S.A.
Cukier o wartości 20 milionów złotych
W toku postępowania prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2015-2018. Przedmiotem jej działalności było poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, przestępstwa paserstwa oraz „pranie pieniędzy”.
W wyniku działalności grupy na rynek polski wprowadzono cukier przemysłowy – dystrybuowany jako cukier spożywczy na kwotę prawie 20 milionów. Uzyskane korzyści majątkowej były lokowane w luksusowe pojazdy oraz nieruchomości.
Nielegalny obrót cukrem przemysłowym
W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał na dokonywaniu zakupu cukru przemysłowego, a następnie jego sprzedaży jako cukru spożywczego, który miał te same parametry. Aby dokonać nabycia cukru przemysłowego sprawcy tworzyli podmioty będące fikcyjnymi jego przetwórcami, które rzekomo miały przerabiać go syrop cukrowy bądź spirytus. Jednakże żadna tego typu działalność nie była prowadzona, a cukier był sprzedawany za pośrednictwem firm uczestniczących w przestępczym procederze legalnym odbiorcom.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty
W toku postępowania prokurator przedstawił trzem zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Jednym z liderów grupy jest Grzegorz G., były poseł, poszukiwany listem gończym. Podejrzany ten jako osoba wiodąca wykorzystywał swoje szerokie kontakty wśród producentów cukru.
Ponadto prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, poświadczenia nieprawdy, paserstwa, prania pieniędzy oraz składania fałszywych zeznań.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec czterech podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec czterech podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec piątego z podejrzanych, poszukiwanego listem gończym Grzegorza G., jest orzeczony przez Sąd Rejonowy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 14 dni.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są kara do 10 lat pozbawienia wolności.