Donald Tusk chce przewrotu. Były premier namawia do obalenia rządu
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uznał, że najdogodniejszym momentem do rozmów na ten temat będzie spotkanie partii opozycyjnych podczas uroczystości związanej z 25-leciem uchwalenia Konstytucji RP. Rozmowy, które odbyły się w Sali Kolumnowej polskiego parlamentu miały dotyczyć okoliczności powstawania Ustawy Zasadniczej. Szybko jednak przerodziły się polityczny manifest lidera Europejskiej Partii Ludowej.
„Ja bym jednak ze względu na szacunek do konstytucji, Konstytucji jako zasady i konkretnej tej Konstytucji, zastanawiał się szczególnie w tym gronie, jak odsunąć od władzy ludzi, którzy ją unieważniają”, stwierdził Donald Tusk.
„Jeżeli mógłbym jakoś odnieść się do tego, co dzisiaj ma miejsce, to faktycznie, zaapelować do opozycji, aby poparła zmiany Konstytucji w zakresie możliwości konfiskaty majątków wszystkich tych, którzy wspierają rosyjskie zbrodnie na terenie Ukrainy. To byłoby najlepszym świętem dla polskiej konstytucji, gdyby przepisy w tym zakresie mogły się znaleźć właśnie w konstytucji” - ocenił tymczasem rzecznik rządu.
Piotr Müller zaznaczył, że 25. rocznica uchwalenia Konstytucji to „ważne wydarzenie, bo mamy do czynienia z Ustawą Zasadniczą”. Wskazał, że przed rządzącymi stoją obecnie „wyzwania związane z potencjalną zmianą Konstytucji”.
Konstytucja RP z 1997 roku to najwyższy akt prawny, uchwalony 2 kwietnia przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzony w ogólnonarodowym referendum 25 maja. Konstytucja RP weszła w życie 17 października. Złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów obejmujących 243 artykuły.