Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dlaczego zginął Ireneusz Sekuła?

Źródło: Telewizja Republika

Należał do najpotężniejszych ludzi lewicy końca lat 80-tych i połowy lat 90-tych. Prezes ZUS, wicepremier rządów PRL, prezes Głównego Urzędu Ceł – Ireneusz Sekuła, bo o nim mowa w swojej karierze był wspierany przez komunistyczne władze i służby specjalne PRL. Jego dobra passa skończyła się wraz z uchyleniem immunitetu poselskiego w 1996 r. Cztery lata później już nie żył. Zdaniem prokuratury popełnił przestępstwo strzelając do siebie trzy razy. Był to długi weekend na przełomie kwietnia i maja 2000 r. Niewiele osób zwróciło uwagę na krótkie notatki ukazujące się w gazetach 2 maja informujące o tym, że cztery dni wcześniej zmarł były szef Głównego Urzędu Ceł i były wicepremier w rządzie Mieczysława Rakowskiego.

W archiwach IPN zachowały się dokumenty z których wynika, że Ireneusz Sekuła, absolwent psychologii UW, członek PZPR, został zarejestrowany przez agenturalny wywiad wojskowy tajnej komórki wywiadowczej wchodzącej w skład zarządu II Sztabu Generalnego jako wywiadowca o pseudonimie „Artur”. Sekuła deklaracje werbunkową podpisał w warszawskiej restauracji „Arkady”, bez żadnych zastrzeżeń, w obecności pułkownika Janusza Urbanika i pułkownika Tadeusza Przybysza. – Obywatel Ireneusz Sekuła zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Jest inteligentny, zrównoważony i opanowany. Z jego wypowiedzi wynikało, że jest gotów do dużych poświęceń w imię patriotyzmu. W pełni popiera politykę Partii i Rządu PRL – napisał w notatce służbowej z 3 maja 1969 r. płk. Tadeusz Przybysz. Sekułą byli także zachwyceni szkoleniowcy z zarządu II Sztabu Generalnego. – Opiniowany był jednym z bardziej zdolnych i inteligentnych kursantów. Wyróżniał się systematycznością w pracy i służbie. Przejawia zamiłowanie do służby wojskowej. (…) Jest podoficerem wytrzymałym fizycznie i odpornym psychicznie. W czasie ćwiczeń w terenie przejawiał wiele inicjatywy, pomysłowości i samodzielności w rozwiązywaniu zadań wywiadowczych. (…) Za wzorową służbę, zdyscyplinowanie i uzyskanie bardzo dobrych wyników na kursie Szefa Zarządu II Sztabu Generalnego wyróżnił kpr. Sekułę pochwała w rozkazie – pisał w kwietniu 1970 r. mjr Janusz Szatan, kierownik kursu AWO.

"Firma mieściła się  w starej willi, w której wcześniej była siedziba sowieckiego wywiadu"

– Ostatnie spotkanie z TK. „Artur” odbyło się w 1982 r. Od tego momentu nie podejmowano dalszych kontaktów. Obecnie pełni funkcję wicepremiera. W tej sytuacji nie planuje się aktualnie wykorzystywania „Artura” do realizacji zadań wywiadowczych. (…) „Artur” może być wykorzystywany w dalszej perspektywie do realizacji ewentualnych zadań zabezpieczających potrzeby funkcjonowania Zarządu II – to z kolei notatka kpt. Zbigniewa Rosiaka z czerwca 1989 r. Rok później II Zarząd wszedł w strukturę Wojskowych Służb Informacyjnych i wszystkie dokumenty wojskowych służb specjalnych wytworzone po 1989 r. są do dziś niedostępne.

– Janusz Sekuła był takim „klasykiem” powiązania starych, komunistycznych służb z nowym, komunistycznego biznesem i postkomunistycznej polityki. To był człowiek, który uosabiał splot różnych dziwnych finansowo-wywiadowczych okoliczności i w SLD takich ludzi było wielu. Jest paradoksalne, że Sekule immunitet chciał zdejmować Włodzimierz Cimoszewicz jako Prokurator Generalny. Mi utkwiły w głowie dwie historie z Sekułą, które są mało znane – on był właścicielem firmy POLNIPPON, miał samolot IŁ-17, którym mieli wozić towary po okolicy. Siedziba firmy mieściła się przy ulicy dzisiejszej Belwederskiej, w starej willi, która została zarekwirowana przez komunistów zaraz po wojnie. W tej willi mieściła się siedziba sowieckiego wywiadu. Płynnie z tego sowieckiego wywiadu okazało się, że pojawiła się siedziba firmy kierowanej przez Sekułę – zauważa Jacek Łęski, dziennikarz śledczy.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa