Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
23:55 Ekwador wygrał z Niemcami 2:1 (1:1) w meczu piłkarskich mistrzostw świata rozegranym w East Rutherford koło Nowego Jorku i z trzeciego miejsca w tabeli awansował do dalszej fazy turnieju. Niemcy, z dorobkiem 6 punktów zajęły pierwsze miejsce w grupie E
21:56 Ukraina: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził 40-dniową „operację wpływu”, która ma skłonić Rosję do zakończenia wojny
20:56 Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni poinformowali, że ich kraje chcą powołać koalicję wielonarodową, która pozwoliłaby na wsparcie Libanu po zakończeniu mandatu w tym kraju pełnionego przez siły UNIFIL
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Daniel Obajtek: Zielony Ład to największy przekręt w historii Europy

Daniel Obajtek
Źródło: fot. Republika

Były prezes PKN Orlen i obecny europoseł PiS Daniel Obajtek znalazł się w centrum zainteresowania opinii publicznej po tym, jak prokuratura postawiła mu zarzuty dotyczące rzekomego przekroczenia uprawnień w spółce. W sieci błyskawicznie pojawiła się fala wsparcia pod hasłem "Murem za Obajtkiem", a politycy i różne środowiska obywatelskie jasno stanęli po jego stronie. W rozmowie z Adrianem Klarenbachem w Republice Obajtek odniósł się do zarzutów, ostro skrytykował Zielony Ład i ujawnił kulisy działania unijnych oraz krajowych mechanizmów gospodarczych.

Atak władzy i merytoryczne dane

Na początku rozmowy Daniel Obajtek odniósł się do kwestii rosnących kosztów energii i błędnej narracji, jaką jego zdaniem prezentują media i politycy obecnej władzy:

— Ludziom tłumaczy się wszystko odwrotnie. Tak naprawdę płacą coraz więcej za cały mechanizm wsparcia energetyki, przesyłu i pozostałych kosztów. Jeśli inwestuje się w energetykę zieloną, trzeba inwestować też w energetykę bilansującą, która utrzymuje równowagę w sieci. Konsument płaci więc dwa razy — wyjaśnił były prezes PKN Orlen.

Podkreślił, że w jego ocenie cała transformacja energetyczna została zorganizowana w sposób obciążający obywateli, a nie koncerny:

— Zamiast obciążyć inwestorów, wszystko zrzuca się na portfel klienta. Na końcu to on płaci za zieloną energetykę, za bilansującą i za przebudowę sieci. To jedno wielkie kłamstwo uprawiane w imię ideologii — ocenił.

Obajtek stanowczo skrytykował unijny Zielony Ład, nazywając go największym oszustwem w historii Europy. Jego zdaniem polityka klimatyczna Unii doprowadza do upadku europejskiego przemysłu:

— Nie należę do fanatyków, ale mówię jasno: to największy przekręt w historii Europy. Proszę spojrzeć, jak dziś ma się przemysł w Polsce i w Europie. Energia elektryczna jest cztery razy droższa niż w Turcji czy Chinach, trzy razy droższa niż w USA. Jak ma się rozwijać przemysł? — pytał Obajtek.

Dodał, że skutki widać w każdej branży, a wiele sektorów gospodarki nie jest w stanie przetrwać przy obecnych kosztach energii:

 — Branża spożywcza działa dziś na minimalnych marżach, przemysł ciężki leży, a przemysł samochodowy został już pogrzebany — stwierdził europoseł PiS.

Były prezes Orlenu ujawnił, że złożył w Parlamencie Europejskim propozycję reformy systemu ETS, który jego zdaniem stał się narzędziem manipulacji finansowej:

— Wniosłem do Parlamentu Europejskiego propozycję reformy ETS. Dziś to narzędzie czystej spekulacji. Instytucje finansowe nie powinny brać w nim udziału. Fundusze z Chin skupują prawa do emisji i manipulują cenami, wpływając na całą gospodarkę europejską — mówił.

Obajtek dodał, że obecna polityka klimatyczna Unii nie przynosi realnych efektów:

— Od 1990 roku Unia zmniejszyła emisje o 24 proc., a Chiny zwiększyły o 290 proc. To dowód, że kierunek jest zły. Trzeba walczyć ze skutkami zmian środowiska, a nie finansować ideologię — stwierdził.

W dalszej części rozmowy europoseł odniósł się do działań rządu Donalda Tuska w kontekście unijnej polityki migracyjnej. Jego zdaniem Polska po raz kolejny padła ofiarą brukselskich gier.

— Polska została kolejny raz ograna. Mówi się o odroczeniu paktu migracyjnego, ale państwa i tak muszą składać wnioski do Komisji. To instrument nacisku na kraje takie jak Polska. Będą nim machać przy każdej okazji — ocenił.

Podsumowując ten wątek, Obajtek zwrócił uwagę na brak odpowiedzialności za słowa w debacie publicznej:

 — Zastanawiam się, ile jeszcze nasze społeczeństwo łyknie tych głupot i herezji. W Polsce nie ma odpowiedzialności za słowo, dlatego słuchamy nielogicznych, sprzecznych z ekonomią i logiką opowieści — dodał.

Następnie europoseł odniósł się do zarzutów dotyczących umów detektywistycznych zawieranych przez Orlen. Wyjaśnił, że były to standardowe działania nadzorujące przepływy finansowe i bezpieczeństwo spółki:

— Miałem pełne prawo zlecić kontrolę przepływów finansowych. Tak robi każda międzynarodowa firma. Parlament Europejski też korzysta z takich usług. Dlatego dziś jestem znienawidzony przez ekipę, którą oderwaliśmy od kasy — powiedział.

Obajtek przypomniał, że pod jego kierownictwem Orlen notował rekordowe zyski i rozwijał się niezależnie od rosyjskich surowców:

— Orlen zarabiał miliardy, oderwał się od rosyjskiej ropy i gazu, inwestował w Norwegii, miał własne gazowce i rozwijał petrochemię. Ale ktoś wydał miliony, żeby niszczyć zarząd i całą koncepcję multienergetycznej spółki — dodał.

Były prezes Orlenu skomentował również sprawę raportów, które badały powiązania Bartłomieja Sienkiewicza z obcymi wpływami. Uważa, że opinia publiczna ma prawo poznać szczegóły tych dokumentów:

— Zrobiliśmy raport przez międzynarodową firmę. On nawet nie został dołączony do prokuratury, tylko skrzętnie schowany. Dlaczego Bartłomiej Sienkiewicz nie ujawni raportów, za które wziął 14 milionów złotych z Orlenu? — pytał Obajtek.

Jak dodał, mechanizm ataków na niego i dawny zarząd Orlenu ma charakter zorganizowany:

— Dziś atakują mnie, bo pijawki są głodne po okresie rządów. Karmią się z budżetu przez kancelarie prawne i audyty z wolnej ręki. To nowy system drenowania państwa — ocenił.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X