Czy uchodźcy z Ukrainy chcą integrować się z polskim społeczeństwem?
Połowa uchodźców z Ukrainy chciałaby zintegrować się z polskim społeczeństwem, co piąty tego nie chce – wynika z badań Uniwersytetu Warszawskiego opisanych po raz pierwszy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie przeprowadzili eksperymentalne badanie dot. życia, postaw i planów obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny.
44,5 % badanych zadeklarowało, że osiągany dochód wystarcza na życie, a odmienne zdanie miało 44,9 %. Z kolei 56,9 % badanych oceniło, że warunki ich życia się pogorszyły, ale dla prawie dwóch piątych warunki te zmieniły się na lepsze. "Z badań dr. Staniszewskiego wynika, że niemal dwie trzecie uchodźców z Ukrainy (65,8 %), którzy przebywają w Polsce, jest zadowolona ze swojego obecnego życia, a jedna piąta nie jest" - pisze dziennik.
Ukraińców w Polsce przed wszystkim stać na opłacanie wydatków, takich jak: żywność (86,4 %), odzież (67,1 %), opłaty za mieszkanie (65 %) oraz leki (50,1 %). Z badania wynika, że większość Ukraińców nie czuje się gorzej traktowana w Polsce. Jednocześnie jedna piąta wskazuje na gorszy dostęp do rynku pracy (21,8 %), wysokość wynagrodzenia (20,2 %) oraz dostęp do administracji publicznej (17,7 %).
Dziennik wyjaśnił, że połowa ukraińskich respondentów pracuje. 20,6 % na podstawie umowy-zlecenia/umowy o dzieło, 18,9 % na umowie o pracę. Uczy się lub studiuje co dziesiąty badany (9,9 %). Tyle samo prowadzi działalność gospodarczą (9,1 %) lub jest na emeryturze (8,6 %). "Aż trzy czwarte pracujących Ukraińców jest zadowolonych z wykonywanej pracy (przeciwnego zdania jest 17,1 %). Zdecydowana większość (62,5 %) uważa, że miejsce ich pochodzenia (obywatelstwo) nie wpływa na ocenę wykonywanej pracy. Ale 17,8 % twierdzi, że wpływa, a prawie połowa tej grupy uważa, że oceniana jest gorzej niż inni pracownicy" - pisze "Rzeczpospolita".
Prawie wszyscy badani (94,3 %) pozytywnie oceniają pomoc, jaką otrzymali w naszym kraju. Najczęstszą formą pomocy była: odzież, żywność oraz środki higieny (59,1 %). Pokój, mieszkanie lub dom udostępniono 42,1 %, a pieniądze otrzymał co trzeci (36,8 %). Uchodźcy z Ukrainy są spolaryzowani w kwestii oczekiwań dot. dalszego wsparcia ze strony polskiego państwa. Dwie piąte takiego wsparcia nie potrzebuje, natomiast 37,4 % uważa, że pomoc byłaby konieczna. Wśród potrzebnej pomocy wymieniano: odzież, wyposażenie mieszkania (50,5 %), pomoc psychologiczną i tłumaczenie dokumentów (po 38,5 %), co czwarty badany chciałby pomocy w zakupie żywności i tworzeniu dokumentów aplikacyjnych.
Jak pisze dziennik, po zakończeniu wojny niemal połowa uchodźców zamierza wrócić do Ukrainy. Na stałe w Polsce chce zostać co dziesiąty, a 16,5 % chce zostać tu jakiś czas po jej zakończeniu. Co piąty Ukrainiec nie zdecydował jeszcze, co zrobi ze swoim życiem po wojnie.
Badanie zostało przeprowadzone w językach ukraińskim i rosyjskim w ramach metody mixed-mode między czerwcem a lipcem na 243 dorosłych osobach.