Nowa minister zdrowia: nie boję się prywatyzacji szpitali

Jolanta Sobierańska-Grenda została powołana przez premiera Donalda Tuska na nową minister zdrowia. Zastąpi na tym stanowisku kontrowersyjną Izabelę Leszczynę. Twierdzi, że jest za konsolidacją i prywatyzacją szpitali.
Wykształcenie i doświadczenie
Sylwetkę nowej minister zdrowia prezentuje rynekzdrowia.pl. Jolanta Sobierańska-Grenda jest prawnikiem, radcą prawnym, kiedyś związana z samorządem. Najpierw na szczeblu powiatowym - pełniła funkcję Sekretarza Powiatu Malborskiego, potem wojewódzkim - była dyrektorką Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Nadzorowała kilkanaście przekształceń szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego, ale także konsolidacji - nie tylko w szpitalach, które podlegały jednemu właścicielowi, ale także pomiędzy szpitalami marszałkowskimi i Centrum Klinicznym w Gdańsku, które podlega uczelni medycznej. – czytamy na portalu rynekzdrowia.pl.
Portal dodaje, że Grenda skończyła MBA w ochronie zdrowia, wykłada na licznych kursach oraz studiach MBA dla kadry medycznej, m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Nowa minister prywatyzacji szpitali się nie boi
Przyszła minister w wywiadzie z 2025 roku dla portalu Focus o Zdrowiu mówiła, że nie boi się prywatyzacji placówek medycznych.
Teraz w środowisku toczy się dyskusja na ten temat, a założenia systemowe sprzyjają konsolidacji. Wystarczy spojrzeć na świat czy Europę – szpitale funkcjonują jako sieci. Wokół Paryża jest ponad 30 skonsolidowanych publicznych szpitali. Pacjentowi zaś jest wszystko jedno, czy szpital jest skonsolidowany czy nie, chce otrzymać usługę na wysokim poziomie." - cytuje wypowiedź nowej minister rynekzdrowia.pl.
Dodała, że jest czymś naturalnym, że ludzie obawiają się, że nagle coś będzie zlikwidowane, albo ktoś w wyniku tego będzie potraktowany gorzej. „Ale jak się zastanowimy, to nawet w małym szpitalu oddziały rywalizują między sobą. Konsolidacja z punktu widzenia prawa jest możliwa. Ustawa o działalności leczniczej pozwala na łączenie SPZOZ-ów, spółek itp. Proces wymaga jednak dobrej komunikacji, czyli wytłumaczenia ludziom, co chcemy osiągnąć” – tłumaczyła Sobierańska-Grenda.
Rynek Zdrowia pisze także, że nowa minister twierdziła, że prywatyzacji się nie boi a pacjentowi jest obojętne, jaką formę prawną ma szpital.
Źródło: Republika, rynekzdrowia.pl, Fokus o Zdrowiu
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X