Przejdź do treści
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Republika O godz. 17:30 gościem Ewy Bugały w programie Wszystko Jasne w Republice będzie prof. Przemysław Czarnek (Prawo i Sprawiedliwość)
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czy możemy mieć wpływ na nasze zdrowie?

Źródło: Telewizja Republika

Gościem Jolanty Rostkowskiej w programie "Poranek Zdrowie" był dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Rozmowa dotyczyła profilaktyki i wpływu na nasze zdrowie. - Profilaktyka to nie tylko badania dodatkowe. To odpowiedni styl życia, odpowiedni ruch, odżywianie, które nawet w 70 procentach decydują o stanie naszego zdrowia - mówił gość programu.

– Jest ogromna różnica w dostępie do lekarza rodzinnego między miejscowościami w Polsce - mówił dr Michał Sutkowski. - Najtrudniej jest w dużych miastach, kiedy ten kontakt zlekarzem rodzinnym jest utrudniony. Mieszkając w Warszawie, pracuje też w małej miejscowości, gdzie kontakt z lekarzem rodzinnym ma 50-60 osób dziennie. Jesteśmy grupą, gdzie praktycznie nie ma kolejek lub są kolejki minimalne - dodał lekarz. 

"Medycyna rodzinna zrodziła się z potrzeby kontaktu pacjenta z przyjacielem lekarzem"

– Medycyna rodzinna zrodziła się z potrzeby kontaktu pacjenta z przyjacielem lekarzem, który będzie znał nas i naszą rodzinę - mówił gość programu. - I ja tak leczę, dzieci swoich pierwszych, małych pacjentów. I to ma sens. Musimy byc wbudowani w ten system i w tę lokalną społeczność. Najlepsze opinie na temat źle ocenianego systemu zdrowotnego w Polsce, ma lekarz rodzinny, który jest lekarzem wybranym i mamy możliwość jego zmiany. W sporych aglomeracjach powinniśmy dążyć do takiego modelu, gdzie ten lekarz jest blisko pacjenta - dodał doktor Michał Sutkowski.

– Możliwości profilaktyki są słabe w naszym systemie, chociaż zostały uvczynione pierwsze kroki, żeby było inaczej - stwierdził doktor. - Ministerstwo nad tym usilnie pracuje, właśnie nad ulokowaniem lekarza rodzinnego bardzo blisko pacjenta - dodał.

"To nie może być koncert życzeń, bo ekonomia jest nieubłagalna"

– My lekarze nie chcielibyśmy mówić o brakach systemowych w systemie zdrowia, chcielibyśmy żyć pod tym względem w "normalniejszym kraju", ale to też nie mogą być potrzeby na życzenie - mówił dr Sutkowski. - Jeśli przychodzi do mnie pacjent zdrowy, najważniejsza jest rozmowa. To nie może być koncert życzeń, bo ekonomia jest nieubłagalna. Jeśli każdemu pacjentowi zlecilibyśmy wszystkie badania, to w miesiąc naszej przychodni by nie było. Musimy racjonalizować te wydatki i na straży tego został niestety postawiony lekarz rodzinny - zaznaczył doktor. 

"Są liczne przypadki, gdzie badania wszystkie wychodzą cudownie, a pacjent jest śmiertelnie chory"

– Jesli przychodzi do mnie pacjent, to musi być przede wszystkim przeprowadzony wywiad - mówi doktor Sutkowski. - Badania przedmiotowe, podmiotowe i dodatkowe. Najwazniejsze jest to, co nam powiecie i to, co wynika z badania klinicznego pacjenta. Są liczne przypadki, gdzie badania wszystkie wychodzą cudownie, a pacjent jest śmiertelnie chory. W słowie badania dodatkowe tkwi odpwoiedz. Nie można tymi badaniami się zarzucić i wykonać wszystko. Profilaktyka to nie tylko badania dodatkowe. To odpowiedni styl życia, odpowiedni ruch, odżywianie, które nawet w 70 procentach decydują o stanie naszego zdrowia - dodał.

"Około 15-20 procent pacjentów w ogole nie odbiera wyników badań"

– Czasem trzeba zwyczajnie przyjść do lekarza, zostać zbadanym i dopiero wtedy lekarz wskaże badania dodatkowe - mówił gość programu. - Około 15-20 procent pacjentów w ogole nie odbiera wyników badań. Należy je odebrać i wrócić do nas, by ocenić je całościowo. To trzeba rozdzielić na pewne czynniki i musi to ocenić lekarz. Nie zwracajcie państwo uwagi na jedną strzałkę w górę lub dół. Nie lekceważmy tego, ale też nie panikujmy. Jesteśmy po to, by państwu to tłumaczyć, ale trzeba na to spojrzeć całościowo - zaznaczył dr Sutkowski. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Tęsknota za ZOMO? Kontrowersyjne słowa profesora Markowskiego

Małgorzata Rozenek spełniła wielkie marzenie. Prezent za pół miliona złotych

Niemcy wzywają Europę do gospodarczej wojny z USA

Wiadomo, z kim Polki zmierzą się w ćwierćfinale Ligi Narodów

Wilders zapowiada, że zamknie wszystkie szkoły islamskie w Holandii

Prezydent Duda reaguje na wystawę w Gdańsku: „Kto relatywizuje zbrodnie, ten…”

Spór o most nad Odrą. Słubice wykonują polecenie Frankfurtu

Borowiak: Tusk systematycznie niszczy Polskę

IPN wszczyna śledztwo po wypowiedzi Grzegorza Brauna o Auschwitz

Kto na liście Tuska do wycięcia? Rekonstrukcja coraz bliżej

Rząd niemiecki ratuje willę zbrodniarza wojennego Goebbelsa. Dla Polski reparacji dalej nie ma

Tomasz Sakiewicz o ataku na Republikę: zagrożenie wolności słowa i prawa wyboru Polaków

Najnowsze

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Małgorzata Rozenek spełniła wielkie marzenie. Prezent za pół miliona złotych

Niemcy wzywają Europę do gospodarczej wojny z USA

Wiadomo, z kim Polki zmierzą się w ćwierćfinale Ligi Narodów

Wilders zapowiada, że zamknie wszystkie szkoły islamskie w Holandii

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Tęsknota za ZOMO? Kontrowersyjne słowa profesora Markowskiego