Przejdź do treści

Ziobro do komisji: jesteście grupą przebierańców

Źródło: Zbigniew Ziobro / Donald Tusk - x.com/@Maniek_53/@Magdale46797180/screenshots

Sejm wyraził w czwartek zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry (PiS) na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Głosowało za tym 241 posłów, przeciw było 204, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm zgodził się na zatrzymanie i doprowadzenie Ziobry przed sejmową komisję ds. Pegasusa

Za wnioskiem o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry byli wszyscy uczestniczący w głosowaniu posłowie KO, Polski2050-TD, PSL-TD, Lewicy i Razem. Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie PiS, Konfederacji i Republikanów.

"Na podstawie art. 105 ust 5 Konstytucji RP poseł może być zatrzymany tylko za zgodą Sejmu" - przypomniał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Były Minister Sprawiedliwości był czterokrotnie wzywany przez sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, ale nie stawił się ze względu na stan zdrowia na dowód czego dwukrotnie przedstawił zwolnienie lekarskie. 

Później komisja śledcza otrzymała opinię biegłego, z której - jak informowała szefowa komisji śledczej Magdalena Sroka  - jednoznacznie wynikało, że b. szef MS może złożyć zeznania.

Sroka zapowiedziała wówczas, że Ziobro przesłuchiwany ma być w formule innej niż poprzedni świadkowie, a posiedzenie komisji będzie trwało krócej. Pan Zbigniew Ziobro odpowiedział wtedy, że "żaden biegły" nie badał go ani z nim nie rozmawiał.

Następnie b. szef MS dwukrotnie nie stawił się przed komisją śledczą - 14 października i 4 listopada - i nie usprawiedliwił nieobecności. W czwartek w Sejmie pan Zbigniew Ziobro zapewnił, że jest "żywo zainteresowany", aby wystąpić przed komisja śledczą ds. Pegasusa. Przypomniał jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 10 września br. orzekł, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją.

"Dopóki zmiana wskazana w orzeczeniu TK nie zostanie wprowadzona do uchwały i nie naprawi popełnionych błędów, to nikt, kto szanuje w Polsce prawo, nie może uznać tej pseudokomisji. Nie ma waszej komisji, jesteście grupą przebierańców" - mówił były Minister Sprawiedliwości z sejmowej mównicy do rządzącej większości.

6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.

Po niestawieniu się byłego Ministra na posiedzeniu komisji śledczej, komisja ta wystąpiła o jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie, do czego potrzebne jest wszczęcie procedury uchylenia poselskiego immunitetu i zgoda Sejmu.

Wniosek w tej sprawie wystosowany został do prokuratora generalnego Adama Bodnara 8 listopada br., a 22 listopada Bodnar skierował wniosek do marszałka Hołowni, który niezwłocznie przekazał go do komisji regulaminowej.

Sejmowa komisja regulaminowa zaopiniowała pozytywnie wniosek o doprowadzenie Ziobry we wtorek. Przewodnicząca Sroka mówiła wtedy, że jeśli wniosek uzyska akceptację Sejmu, to termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry będzie wyznaczony pod koniec stycznia lub na początku lutego.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Przypomnijmy, że obecnie działająca władza już kolejny raz korzysta ze środków przymusu, w poniedziałek przed komisję śledczą został doprowadzony były szef ABW Piotr Pogonowski. Rano tego dnia Pogonowski został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Po przybyciu do Sejmu został przekazany Straży Marszałkowskiej, która zaprowadziła go na posiedzenie komisji.

Źródło: PAP

Wiadomości

Dwóch kierowców nie żyje. DW119 w kierunku Gorzowa Wlkp. zamknięta!

Jakubiak: Trzaskowski to narcyz, który kocha Niemcy

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika odpowiada na nieprawdziwe zarzuty

Trzy osoby ranne po wykolejeniu się tramwaju!

Kto za Wieczorka? Dotychczasowy wiceminister ma stanąć na czele resortu nauki

Zmasowany atak ukraińskich dronów: płonęły fabryki i zamykano lotniska...

Odnaleziono zaginioną 12-latkę z Tychów. Wiemy więcej!

Australian Open: Magdalena Fręch zagra w środę

Nawrocki coraz bliżej. Trzaskowski traci poparcie społeczne

SPRAWDŹ TO!

TOP 10 grup mediowych w Polsce. Netflix był daleko za nami! [STATYSTYKI]

Bomba tyka. To może odpalić 100 ukrytych wulkanów

Konferencja Donalda Tuska bez Republiki. Oto, jak premier boi się pytań!

Kto stworzy ścieżkę dźwiękową do musicalu nowego barda Tuska - Jasia Kapeli?

Chińczykom zostało 5 dni. Prawnik TikToka ostrzega Amerykanów

Hurkacz w II rundzie Australian Open. Tam czeka Serb

Najnowsze

Dwóch kierowców nie żyje. DW119 w kierunku Gorzowa Wlkp. zamknięta!

Kto za Wieczorka? Dotychczasowy wiceminister ma stanąć na czele resortu nauki

Zmasowany atak ukraińskich dronów: płonęły fabryki i zamykano lotniska...

Odnaleziono zaginioną 12-latkę z Tychów. Wiemy więcej!

Australian Open: Magdalena Fręch zagra w środę

Jakubiak: Trzaskowski to narcyz, który kocha Niemcy

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika odpowiada na nieprawdziwe zarzuty

Trzy osoby ranne po wykolejeniu się tramwaju!