– Górnicy mogą być pewnym elementem, który ma wywołać przesilenie wewnątrz obozu władzy. Tak jak w PRL-u. Schetyna już czeka na porażkę Ewy Kopacz – ocenił w „Politycznym podsumowaniu dnia” Krzysztof Czabański, publicysta.
– O tyle się nie zgodzę, że to zaczyna być gra o władzę. Górnicy mają duże poparcie społeczne i to może zmieść Platformę – stwierdził z kolei Stanisław Żaryn. Publicysta tygodnika W Sieci podkreślał, że jeśli chodzi kopalnie, mamy do czynienia z ogromną dozą niekompetencji. – Wszystkim opłaca się zarządzać i korzystać z polskich kopalni tylko nie polskiemu rządowi – dodał.
– Nie sądzę, aby to Schetyna miał dokonać przesilenia – powiedział Piotr Pałka. Redaktor naczelny portalu Rebelya.pl zaznaczył, że obecny szef polskiej dyplomacji „nie atakuje wprost Kopacz, ale broni siebie i PO”. – Występuje trochę w roli niezależnego eksperta, nie polityka rządu – ocenił.
Polityczna ocena Oleksego
Publicyści byli również pytani o ocenę Józefa Oleksego, którego pogrzeb odbył się dziś na warszawskich Powiązkach. – Jest takie powiedzenie, że o zmarłych mówi sią albo dobrze, albo wcale, więc chciałbym się wstrzymać od bieżących ocen. Jednak mogę się odnieść do jego historii politycznej. Tu należy zauważyć, że przez wiele lat Oleksy był współpracownikiem sowieckiego systemu i tak będzie on zapamiętany – wyjaśniał Krzysztof Czabański.
– Żeby nie dokładać zmarłemu, jednak należy zwrócić uwagę na to, że był sojusznikiem opcji politycznych, które szkodziły Polsce, przynajmniej w mojej ocenie – podkreślił natomiast Stanisław Żaryn. Dodał również, że Oleksemu można być wdzięcznym za jego rozmowę z Aleksandrem Gudzowatym, gdzie ujawniono, jak wyglądała transformacja i kulisy polityki SLD.
– Przez tych, z którymi Oleksy się znał był uznawany za jednego z bardziej błyskotliwych aparatczyków poprzedniego systemu – stwierdził Pałka. – Podobno została spisana rozmowa z Oleksym dot. kulis życia politycznego pierwszych lat III RP i myślę, że gdyby taka książka się ukazała, byłaby jedną z najciekawszych, jeśli chodzi o tematykę III RP – uzupełniał.