W kraju pozostaje wolnych ponad 8 tys. łóżek, czyli 29 proc. i 820 respiratorów, czyli blisko 27 proc. dla osób chorych na COVID-19 – wynika z danych resortu zdrowia. W regionach uruchamiane są kolejne miejsca dla chorych na COVID-19.
22 567 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, z czego 2245 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 31 636 łóżek i 3071 respiratorów. Oznacza to, że dla tych pacjentów pozostaje blisko 29 proc. łóżek i blisko 27 proc. respiratorów.
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że systematycznie uruchamiane są kolejne łóżka i szpitale tymczasowe. – W ostatnim tygodniu utworzyliśmy 4 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów covidowych, wciąż jesteśmy o krok przed zajmowaniem łóżek przez kolejnych pacjentów"– mówił w piątek Andrusiewicz.
Poinformował, że jest około 32 tys. łóżek w całym kraju, a w najbliższym tygodniu ma ich być 37 tys. Dodał też, że w ostatnim tygodniu przybyło około 300 nowych respiratorów. W najbliższym czasie ma przybyć następnych 300. Powiadomił też o otwieraniu kolejnych szpitali tymczasowych.
– Mamy ich teraz 23, we wszystkich w Polsce mamy możliwość przyjęcia ponad 6,2 tys. pacjentów" – podał Andrusiewicz. Poinformował, że w najbliższym tygodniu uruchomionych zostanie sześć kolejnych szpitali tymczasowych, po zbliżającym się tygodniu do uruchomienia zostanie jeszcze sześć. Dziś ma zostać uruchomiony szpital tymczasowy w Radomiu, a w poniedziałek w Katowicach.
Wczoraj uruchomiono szpital tymczasowy w hali Expo w Krakowie, dysponujący na początek 66 łóżkami dla pacjentów covidowych. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że od środy w Krynicy-Zdroju zacznie działalność kolejna taka lecznica. Od 27 marca będą przyjmowani pacjenci do szpitala tymczasowego w Białymstoku w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie