Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie”, liczba obcokrajowców, którzy w 2016 r. ubiegali się o zezwolenia na pobyt w naszym kraju wzrosła o 30% w porównaniu z rokiem 2015. Największą grupę starających się o zezwolenie stanowią Ukraińcy.
„GPC” powołuje się na dane Urzędu ds. Cudzoziemców. W roku 2016 do polskich urzędów wojewódzkich wpłynęło około 142 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce. Tylko ok. 10 tys. to wnioski złożone przez obywateli państw unijnych. 68% wszystkich wnioskodawców stanowili Ukraińcy. Znacznie mniej, bo ok. 3% wniosków złożyli obywatele Białorusi, podobnie jak Chińczycy, Wietnamczycy oraz Hindusi.
Wśród mieszkańców państw Unii najliczniejsza grupę starająca się o zezwolenie na pobyt w Polsce stanowią Niemcy – 2400 wnioskodawców. Spośród złożonych do urzędów wniosków tylko 8% dotyczyło pobytu stałego. Pozostali wnioskowali o zezwolenie na pobyt czasowy nie dłuższy niż 3 lata.
Pozytywnie rozpatrzono 87% wszystkich wniosków, których ilość w 2016 r. była o 30% większa niż rok wcześniej. Najczęściej wnioski o zezwolenie na pobyt w Polsce trafiały do mazowieckiego urzędu wojewódzkiego – według danych Urzędu ds. Cudzoziemców trafiał tam co trzeci wniosek.
Więcej szczegółów przeczytają Państwo w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.