Przejdź do treści

Co naprawdę powiedział Barack Obama? Ambasada USA publikuje tłumaczenie wystąpienia

Źródło: Facebook/ Kancelaria Prezydenta RP

Od wystąpienia amerykańskiego prezydenta na wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą nie cichną spekulacje, co właściwie powiedział Barack Obama w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Z jednej strony pojawiły się głosy, o "ganieniu" polskiego prezydenta na oczach świata, z drugiej zaś że uznał on Polskę za wzór demokracji. Naprzeciw tym słownym przepychankom wyszła Ambasada Stanów Zjednoczonych, która opublikowała tłumaczenie całego wystąpienia Obamy.

Poniżej publikujemy najciekawszy - dla niektórych - fragment wystąpienia prezydenta Baracka Obamy, a więc ten dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Pełna treść dostępna TUTAJ

Chcę złożyć Polsce gratulacje w związku z obchodzoną niedawno 225. rocznicą uchwalenia konstytucji  – najstarszej pisanej konstytucji w Europie. Wiele to mówi o długotrwałej tęsknocie narodu polskiego za wolnością i niepodległością.
Odrodzenie polskiej demokracji po zimnej wojnie stało się inspiracją dla mieszkańców całej Europy i całego świata, Ameryki nie wyłączając. Albowiem postęp poczyniony przez Polskę dowodzi, że demokracja i pluralizm nie są przypisane szczególnie jakimkolwiek kulturom czy państwom, lecz opisują uniwersalne wartości. Podstawą amerykańskiej polityki zagranicznej jest zasada, że mówimy głośno o tych wartościach na całym świecie, nawet z naszymi najbliższymi  sojusznikami.

W tym właśnie duchu wyraziłem w rozmowie z prezydentem Dudą naszą troskę w związku z pewnymi działaniami oraz impasem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem przy tym, że odnosimy się z pełnym poszanowaniem do suwerenności Polski, odnotowałem też, że parlament pracuje nad ważnymi rozwiązaniami ustawodawczymi w tym zakresie, choć wymagać to będzie jeszcze więcej pracy. Jako przyjaciel i sojusznik zaapelowaliśmy do wszystkich stron o wspólne działania dla dobra polskich instytucji demokratycznych. To właśnie bowiem czyni z nas demokracje – nie słowa zapisane w konstytucji czy fakt udziału w wyborach, ale instytucje, na których na co dzień polegamy, takie jak rządy prawa, niezależne sądownictwo i wolne media. Wiem, że są to wartości, na których zależy prezydentowi. Te właśnie wartości leżą u podstaw naszego Sojuszu, który został zbudowany, jak to zapisano w Traktacie Północnoatlantyckim, „na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa”.

Kiedy myślę o wielorakim postępie, który przed dwoma laty świętowaliśmy na placu Zamkowym, o wszystkich przeciwnościach, jakie naród polski pokonał w przekroju swych dziejów, o ruchu Solidarność, który się przyczynił do pokonania komunizmu, o wolności, jaką Polacy sobie wywalczyli – wówczas patrzę z ufnością w przyszłość polskiej demokracji. Jak też na fakt, że Polska jest i nadal będzie przykładem demokratycznych praktyk na całym świecie.Za sprawą nowych zobowiązań, które dziś ogłaszam, naród polski i nasi sojusznicy w całym regionie mogą być w pełni przekonani, że NATO zawsze będzie przy nich stać, ramię w ramię, bez względu na wszystko, tak dzisiaj jak i zawsze w przyszłości.

Poniżej pełna treść wystąpienia prezydenta Obamy po spotkaniu z prezydentem Dudą na #NatoSummit w języku polskim. https://t.co/QQdTM3xcNX

— Paul W. Jones (@AmbassadorJones) 10 lipca 2016

 

Ambasada USA

Wiadomości

"Przestańcie atakować cele cywilne". Zełenski mówi sprawdzam "pokojowej" Rosji

Matecki na celowniku bodnarowców. "Polską rządzą bandyci"

Polacy przeciwko reżimowi Tuska - trwa protest po siedzibą Republiki

Dojdzie do porozumienia? Delegacje USA i Ukrainy spotkają się w stolicy Arabii Saudyjskiej

Postawiła na Trzaskowskiego, teraz chce "okrągłego stołu ws. wyborów w Polsce"

W Korei Północnej wprowadzono nowe wytyczne dotyczące kary śmierci

Von der Leyen osłabia Europę! Michel ostrzega przed katastrofą

Cenckiewicz: Tusk nie rozumiał i nie rozumie imperializmu Rosji Putina

Zmarł Krzysztof Kononowicz. Jego "nie będzie niczego" przeszło do historii

"Zrobią mu z d**y cztery pory roku". Bałtroczyk uderza w Mateckiego i sięga bruku

Macki Kremla w Rumunii. Agentura próbowała obalić władze

Błaszczak: wybór Trzaskowskiego oznacza powrót do linii obrony na Wiśle

Macron budzi Europę, ale Polska ostrzegała przed Rosją od lat!

Szlagiery w pierwszej lidze piłkarskiej

USA chcą pokoju, UE przedłuża wojnę – nowa strategia Trumpa wobec Ukrainy

Najnowsze

"Przestańcie atakować cele cywilne". Zełenski mówi sprawdzam "pokojowej" Rosji

Postawiła na Trzaskowskiego, teraz chce "okrągłego stołu ws. wyborów w Polsce"

W Korei Północnej wprowadzono nowe wytyczne dotyczące kary śmierci

Von der Leyen osłabia Europę! Michel ostrzega przed katastrofą

Cenckiewicz: Tusk nie rozumiał i nie rozumie imperializmu Rosji Putina

Matecki na celowniku bodnarowców. "Polską rządzą bandyci"

Polacy przeciwko reżimowi Tuska - trwa protest po siedzibą Republiki

Dojdzie do porozumienia? Delegacje USA i Ukrainy spotkają się w stolicy Arabii Saudyjskiej