Ciąg dalszy sporu o TK? Kończy się kadencja kolejnego sędziego Trybunału
Dzisiaj od godziny 9.30 Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się opiniowaniem kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jedynym zgłoszonym kandydatem jest prof. Zbigniew Jędrzejewski, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kandydata na nowe miejsce w TK zgłosiło tylko Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiaj jego kandydaturą zajmie się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Niewykluczone również, że już na tym posiedzeniu Sejmu nastąpi głosowanie nad tą kandydaturą, ponieważ kadencja sędziego TK prof. Mirosława Granata kończy się 27 kwietnia, a następne posiedzenie parlamentu zaplanowano na 27-29 kwietnia.
W planie obrad dzisiejszego posiedzenia komisji jest także rozpatrzenie wniosku o powołanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz o zmianie niektórych innych ustaw i pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK - przeciw czemu było PiS. Kadencja trojga sędziów Trybunału skończyła się 6 listopada – czyli w trakcie kadencji poprzedniej Izby; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych, których miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.
25 listopada ub.r. Sejm przegłosował uchwały PiS unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego, Krzysztofa Ślebzaka, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokali), których wedle projektu PO wybrał Sejm pod koniec poprzedniej kadencji. Posłowie PO opuścili salę obrad i nie uczestniczyli w głosowaniu. CZYTAJ WIĘCEJ
2 grudnia Sejm, głosami polityków większości sejmowej PiS, przyjął uchwał o wyborze pięciu nowych osób w miejsce odwołanych kandydatów na sędziów TK (Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Przyłębskiej, Piotra Pszczółkowskiego).
4 grudnia ub.r. grupa posłów PO, do której przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, zaskarżyła uchwały Sejmu z 25 listopada stwierdzające "brak mocy prawnej" wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji (z większością PO-PSL) pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Sejmu z 2 grudnia o wyborze pięciu nowych osób w ich miejsce. 7 stycznia TK postanowił umorzyć sprawę badania uchwał Sejmu z 25 listopada i 2 grudnia.
12 stycznia prezesa TK prof. Andrzej Rzepliński i Sławomira Wronkowska-Jaśkiewcz, sędzia TK, tłumaczyli powody umorzenia sprawy uchwał Sejmu oraz poinformowali o włączeniu do grupy sędziów orzekających dwójki sędziów wybranych w grudniu przez PiS – Juli Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego.
Obecnie w skład orzekający, chociaż wybranych jest 18 sędziów, wchodzi 12 sędziów. Sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski zostali wybrani na miejsce sędziów TK, których kadencje minęły w grudniu.