Warszawskie Centrum Nauki Kopernik obchodzi 10-lecie istnienia. Jest to jedna z największych tego typu placówek w Europie. Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 90. od Pikniku Naukowego na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie.
- Pomysłodawcą Pikniku Naukowego był fizyk teoretyczny prof. Łukasz Turski, który współpracował z Polskim Radiem BIS. Był to program kulturalny i popularnonaukowy szukający formuł, które pozwoliłyby słuchaczom zainteresować się i zrozumieć naukę. Bo nauka czasami ma to do siebie, że mówi językiem, który nie jest atrakcyjny dla publiczności - tłumaczy Robert Firmhofer, dyrektor CN Kopernik.
- To było 23 lata temu. Byliśmy bardzo dumni, bo zbudowaliśmy 17 stanowisk namiotowych, w których swoje pokazy prezentowało 13 instytucji. Przyszło trzy tysiące osób, co uważaliśmy za wielki sukces - wspomina dyr. Firmhofer.
- Potem te pikniki się rozrosły i były takie, na które przychodziło nawet 100 tys. osób w ciągu jednego dnia! - dodaje.
- Pan profesor Turski z nieustającym entuzjazmem wspiera popularyzację nauki. Od początku projektu jest przewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. I jest naszym wiernym przyjacielem, ale również krytykiem, jeśli uważa, że na coś trzeba zwrócić uwagę - śmieje się dyrektor CNK.