Gaz ziemny nazywany jest również błękitnym paliwem ze względu na swoje bogate zastosowanie. Często wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych w Polsce, ale i w całej Europie. W przeciągu ostatnich miesięcy cena gazu gwałtownie wzrosła, mówi się, że ma to również przełożenie na wzrost poziomu inflacji.
W 2019 roku ponad 30 proc. rodzin wykorzystywało gaz ziemny w celu ogrzania mieszkania. Powodem wykorzystania paliwa XXI wieku jest to, że nie emituje tak wiele zanieczyszczeń, jak ogrzewanie węglowe. Dodatkowo pozwala ogrzewać przestrzeń bez ciągłego monitorowania sytuacji.
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali, w których państwach Starego Kontynentu gospodarstwa domowe zużywają bardzo dużo gazu ziemnego. Na czele rankingu znajduje się Holandia, prawie 70 proc. gospodarstw domowych wykorzystuje ten rodzaj energii. Następnie znajdują się Włochy i Węgry ok. 52 proc. i ok. 51 proc. o podobnej wartości procentowej. Słowacja i Belgia znajdują się na czwartym i piątym miejscu z ok. 42 proc. i 39 proc. Niemcy klasyfikują się na szóstym miejscu z 37 proc. wykorzystania błękitnego paliwa. Natomiast Polska znajduje się dopiero na czternastym miejscu z 18 proc. całkowitego zużycia energii przez gospodarstwa domowe. Najmniej gaz jest wykorzystywany w Norwegii, Finlandii, Szwecji i Islandii.