CBA: Kolejne wyłudzenia VAT, są następne zatrzymania
Trzy osoby zatrzymane przez CBA w związku z nadużyciami VAT na łączną kwotę 1 miliona złotych. Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymali trzy osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Śląska. Jest to kontynuacja czynności w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Krakowie. Postępowanie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT. Wartość fikcyjnych faktur ujawnionych w toku śledztwa do chwili obecnej wynosi ponad 29 mln zł.
Zatrzymani, po zakończeniu czynności w ich miejscu zamieszkania, zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty posłużenia się fikcyjnymi fakturami na usługi reklamowe i eventowe na łączną kwotę 1 miliona złotych. Proceder miał miejsce w latach 2018 - 2019.
Jest to już szósta realizacja procesowa w tej sprawie. Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano i ogłoszono zarzuty blisko 30 osobom. Postępowanie ma charakter rozwojowy.
Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali krakowskiego przedsiębiorcę zamieszanego w proceder wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. Czynności prowadzono pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany uczestniczył w wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT, które zostały użyte w składanych przez kolejne podmioty gospodarcze deklaracjach
podatkowych, w następstwie czego dochodziło do wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. Mężczyzna podejrzany jest o pomocnictwo w wyłudzeniu ponad 550 tys. zł. Usłyszał już zarzuty w prokuraturze. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na trzy miesiące.
Jest to kolejna osoba zatrzymana w ramach śledztwa dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej na terenie Małopolski i Podkarpacia. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy ustalono, że fikcyjne faktury VAT wykorzystywano do wystawienia poświadczających nieprawdę dokumentów eksportowych oraz parangów fiskalnych i dokumentów Tax Free przy sprzedaży indywidualnej w procedurze zwrotu VAT dla turystów, które miały potwierdzić rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej.
Dotychczas zarzuty w niniejszej sprawie ogłoszono ponad 30 podejrzanym, wobec których wolnościowe oraz izolacyjne środki zapobiegawcze.