Byli funkcjonariusze służb wojskowych i ich współpracownicy sprzed roku 1989 nie uzyskają poświadczeń bezpieczeństwa – wynika z projektu Ustawy o ochronie informacji niejawnych skierowanej do Rady Ministrów pod koniec kwietnia br.
Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński złożył projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych, który przewiduje m.in. odmowę wydania poświadczenia bezpieczeństwa umożliwiającego służbę lub pracę z dostępem do informacji objętej klauzulą „poufne” lub wyższą – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Odmowa ma być automatyczna, gdy „osoba sprawdzana była zatrudniona lub współpracowała z organami bezpieczeństwa, o których mowa w art. 2 Ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944-90”.
„Oznacza to, że byłym pracownikom komunistycznych służb specjalnych automatycznie nie będzie przedłużane poświadczenie dopuszczające do państwowych tajemnic. Nawet jeśli zostali pozytywnie zweryfikowani po upadku PRL i dostali pracę np. w policji, Urzędzie Ochrony Państwa, innych organach bezpieczeństwa państwa czy dyplomacji” – podkreśla „DGP”.
Więcej w najnowszym numerze "Gazety Polskiej Codziennie"!
Autor: Paweł Tunia