Bydgoszcz gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw Polski w 2024 roku
Bydgoszcz będzie w 2024 roku gospodarzem jubileuszowych, 100. lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Zawody odbędą się od 28 do 30 czerwca na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka - poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.
"To miasto, które ma bogate doświadczenie organizacyjne oraz stoją za nim atuty historyczne. Było zatem idealnym kandydatem do powierzenia mu organizacji tego sportowego wydarzenia" – przyznał prezes PZLA Henryk Olszewski.
Jak dodaje szef PZLA termin zawodów wynika z kalendarza międzynarodowego i powinien być gwarancją wysokiego poziomu sportowego. "W Bydgoszczy będziemy świadkami ostatecznych rozstrzygnięć, jeśli chodzi o skład kadry olimpijskiej na Paryż. Zawody odbędą się w dniach 28-30 czerwca 2024 roku, czyli w tzw. okienku wyznaczonym na rozegranie krajowych mistrzostw przez światową federację World Athletics. To gwarancja wysokiego poziomu sportowego, który mam nadzieję przyciągnie na trybuny bydgoskiego stadionu naprawdę bardzo wielu kibiców i sympatyków lekkiej atletyki" – wyjaśnił Olszewski.
Zadowolenia z decyzji krajowej federacji nie kryje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Jak przypomina stadion przy ulicy Gdańskiej, który będzie areną mistrzostw, to szczęśliwe miejsce dla polskiej lekkoatletyki. "Na bydgoskim stadionie Zawisza objawił się niejeden talent. To właśnie tam nasza +dama lekkiej atletyki+, Honorowa Obywatelka Bydgoszczy, Pani Irena Szewińska, w 1976 r. ustanowiła rekord świata, a 34 lata później swój własny rekord globu poprawiła Anita Włodarczyk. To bardzo szczęśliwe miejsce dla wielu lekkoatletów. Już dziś życzę uczestnikom przyszłorocznej imprezy jak najlepszych rezultatów. Niech będzie to znakomity prognostyk przed Paryżem" – powiedział prezydent Bruski.
Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski rozgrywane są od 1920 roku. "Pierwsza edycja zawodów odbyła się we Lwowie. To był wtedy najważniejszy ośrodek lekkoatletyczny w odradzającej się Polsce. Zawody nazwano +mistrzostwami głównymi Polski+, a zdominowali je zawodnicy z Galicji, ze Lwowa. Dwanaście złotych krążków zdobyli zawodnicy gospodarzy z Pogoni i Czarnych, a siedem wywalczyli jeszcze lekkoatleci Polonii Warszawa. Bydgoszcz w roli gospodarza zadebiutowała dziesięć lat później. Pod koniec lipca 1930 roku była organizatorem mistrzostw Polski w konkurencjach kobiecych. Mężczyźni rywalizowali wówczas w Warszawie, a podział zawodów na osobne dla kobiet i mężczyzn zlikwidowano dopiero w 1945 roku" – przypomina przewodniczący Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Janusz Rozum.