Przejdź do treści
Bujak: rozwój pandemii zadecyduje o sytuacji poszczególnych branż
pixabay

Sytuacja branż w drugiej połowie roku będzie zależna od skali ograniczenia aktywności gospodarczej w przypadku przedłużającej się epidemii koronawirusa. Większość sektorów wolniej lub szybciej wraca do normalności - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Zdaniem Bujaka sytuacja branż w drugiej połowie roku będzie zależna od skali ograniczenia aktywności gospodarczej w przypadku przedłużającej się epidemii koronawirusa, przy czym należy podkreślić, że firmy są obecnie lepiej dostosowane do funkcjonowania w warunkach epidemii niż w marcu.

"Większość sektorów wolniej lub szybciej wraca do normalności, choć nadal są branże, które mimo zniesienia większości restrykcji, silnie odczuwają skutki COVID-19. Doniesienia o wzroście liczby zakażeń, czy wprowadzeniu globalnych obostrzeń budzą poważny niepokój branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, eventowej oraz lotniczego i kolejowego transportu pasażerskiego" - zauważył ekonomista.

"Odwoływanie lotów międzynarodowych w związku z przywracaniem restrykcji w podróżowaniu do kolejnych krajów pogłębia kryzys w branży, ponadto skutkuje rezygnacją klientów z zagranicznych imprez turystycznych" - dodał.

Jego zdaniem anulowanie lub przekładanie na inny termin targów, konferencji, koncertów czy festiwali filmowych, a także ewentualne wprowadzenie restrykcji przy organizacji wesel, będących jednym z głównych źródeł zakażeń, wydłuża powrót do sytuacji sprzed pandemii dla branży hotelarskiej i cateringowej.

Według Bujaka niepewność co do sytuacji epidemicznej w kraju i za granicą będzie wpływać na tempo odbudowy poziomu produkcji branż, które po dołku aktywności w kwietniu, już w czerwcu zanotowały wzrost aktywności w ujęciu rocznym, m.in.: motoryzacja, produkcja mebli, sprzętu agd-rtv, branża drzewna.

"Wyniki budownictwa na tle innych sektorów gospodarki pozostawały stabilne, jednak wraz z przedłużeniem pandemii możliwe jest osłabienie inwestycji prywatnych i samorządowych, a także pogorszenie perspektyw rynku nieruchomości handlowych, hotelowych i biurowych" - ocenił ekonomista.

"Można oczekiwać ograniczania inwestycji kubaturowych i mniejszej sprzedaży mieszkań, co przełoży się na stopniowe osłabienie popytu na usługi budowlane" - dodał.

W ocenie Bujaka przedłużająca się pandemia może zwiększać obawy konsumentów związane z utratą pracy lub obniżeniem wynagrodzeń i skłaniać do ograniczania wydatków, m. in. na odzież i obuwie. "Wzmocni się pozycja dyskontów oferujących produkty spożywcze i niespożywcze po promocyjnych cenach" - ocenił.

Ekonomista stwierdził, że w przypadku niektórych branż epidemia koronawirusa stała się kołem napędowym dla ich rozwoju, a przyspieszona cyfryzacja w przedsiębiorstwach, administracji centralnej, służbie zdrowia zwiększa obroty w sektorze IT.

"Na znaczeniu zyskują narzędzia do pracy zdalnej oraz telemedycyna" - ocenił Bujak. "Zmiana zachowania konsumentów w kierunku ograniczenia kontaktów z innymi osobami sprzyja branży e-commerce, co z kolei pociąga za sobą wzrost popytu na usługi firm kurierskich, paczkomaty, opakowania oraz wzmacnia segment nieruchomości magazynowych" - dodał.

Zdaniem Bujaka obowiązek nałożony na sklepy i instytucje zapewnienia odkażania rąk i powierzchni użytkowych zapewnia zbyt producentom środków antybakteryjnych, a obawy przed jesiennym sezonem zachorowań najpewniej zwiększą popyt na suplementy diety i preparaty wzmacniające odporność.

"Beneficjentem COVID-19 pozostanie sektor biotechnologiczny oferujący testy na koronawirusa oraz materiały ochronne" - podkreślił.

Przestrzeganie dystansu społecznego przez kolejne miesiące prawdopodobnie utrzyma zainteresowanie usługami streamingowymi i grami komputerowymi" - podsumował ekonomista.

WNP

Wiadomości

Ciepły poniedziałek. Już bez śniegu! [POGODA]

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Namysłów: Śmiertelna strzelanina w domu. Agresor zabił 3 osoby!

W jaki sposób Trzaskowski spróbuje przekonać do siebie konserwatywnych wyborców?

Raport ONZ: dramatyczne statystyki przemocy wobec kobiet

Lebron utrzymuje wysoką formę przez całą karierę, bo...

Samolot transportowy DHL spadł na budynek mieszkalny

Prawie 300 tys. dłużników alimentacyjnych. Ich liczba stale rośnie

Poniedziałek zapowiada się słonecznie [POGODA]

Policjantka w Kanadzie wyraziła swoje poglądy. Kazali jej odejść

Prezydentem Urugwaju Yamandu Orsi. Frekwencja w II turze 90 proc.

17 osób zginęło w katastrofie autobusu. Spadli z urwiska

Burza Bert uderzyła w Europę. Chaos w Wielkiej Brytanii i Irlandii

NATO wzmacnia ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Najnowsze

Ciepły poniedziałek. Już bez śniegu! [POGODA]

Lebron utrzymuje wysoką formę przez całą karierę, bo...

Samolot transportowy DHL spadł na budynek mieszkalny

Prawie 300 tys. dłużników alimentacyjnych. Ich liczba stale rośnie

Poniedziałek zapowiada się słonecznie [POGODA]

Namysłów: Śmiertelna strzelanina w domu. Agresor zabił 3 osoby!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

W jaki sposób Trzaskowski spróbuje przekonać do siebie konserwatywnych wyborców?

Raport ONZ: dramatyczne statystyki przemocy wobec kobiet