Przejdź do treści
19:38 Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dokument w sprawie mianowania byłego premiera Denysa Szmyhala nowym ministrem obrony Ukrainy
17:53 PZPN: Jan Urban selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski
16:37 Bruksela: nowy budżet UE na lata 2028-2034 wyniesie 2 biliony euro
16:03 Syria: izraelski atak na Damaszek; ostrzelano m.in. pałac prezydencki, są zabici i ranni
16:00 Portugalia: w lipcu zanotowano rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C
15:23 Ukraina: Rada Najwyższa poparła dymisję premiera Szmyhala
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Budujmy kapitał narodowy polskimi firmami!

Źródło:

Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa (RGSWS) powstała w oparciu o zaangażowanie przedsiębiorców skupionych wokół mediów Strefy Wolnego Słowa oraz klubów „Gazety Polskiej”, którzy mają wieloletnie doświadczenie w różnych branżach. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności do firm rodzinnych, które są siłą polskiej gospodarki - pisze Piotr Hofman w "Gazecie Polskiej".

Według raportu PARP z 2 mln zarejestrowanych w Polsce firm aż 96 proc. reprezentuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Premier Szydło podczas ostatniego wystąpienia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu stwierdziła: „Firma rodzinna oparta na zasadach i na wartościach – to podstawa polskiej ekonomii i gospodarki”. W pełni się z tym zgadzamy i będziemy popierać działania wspierające rozwój firm rodzinnych, aby z małych stawały się średnimi, a ze średnich dużymi. Motto Rady brzmi: „Budujmy kapitał narodowy polskimi firmami”. W biznesie stawiamy na patriotyzm gospodarczy, wyrównanie szans polskich przedsiębiorców z podmiotami zagranicznymi. Chcemy, aby słowa premier Szydło: „Więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce” zrealizowały się jak najszybciej.

Celem Polski nie powinno być osiągnięcie pozycji europejskiego średniaka, lecz zdobycie statusu lidera regionu pod względem jakości legislacji, przyjazności administracji i sprawności funkcjonowania państwa. W naszej gospodarce drzemie olbrzymi potencjał, pętany biurokratycznymi ograniczeniami, nieprzejrzystym systemem podatkowym i niedostosowanym do nowoczesnej gospodarki prawem. Potrzebujemy jednak wsparcia struktur państwa dla naszej aktywności. To ma być partnerstwo oparte na zaufaniu i transparentności procedur. Bardzo ważnym zadaniem jest budowanie silnych, niezależnych, obiektywnych mediów, które są niezbędne, aby zapewnić stały kontakt pomiędzy przedsiębiorcami a ustawodawcą.

Zgodnie z założeniami programowymi chcemy się aktywnie włączyć w działania w ważnych dla polskiej gospodarki inicjatywach rządowych. Pamiętajmy, że polityka wielkich planów musi dostrzegać i oddziaływać na przedsiębiorców, realnie pracujących na utrzymanie i budujących majątek społeczny. W ramach ogłoszonej przez premiera Morawieckiego Konstytucji dla biznesu będziemy podejmować działania, które tu i teraz bezpośrednio poprawią jakość prowadzenia przez MŚP biznesu. Należy wykorzystać możliwości zmian dla otoczenia gospodarczego i wprowadzić ułatwienia w dziedzinach, w których jako kraj jesteśmy na szarym końcu. Nie ma silnego państwa bez silnej rodzimej gospodarki opartej na kapitale narodowym. W wielkich projektach infrastrukturalnych planowanych przez rząd konieczne jest zbudowanie możliwości prawnych i finansowych, aby mogły uczestniczyć w nich polskie firmy i aby to one czerpały profity z takich inwestycji.

Program „Mieszkanie Plus”, modernizacja PKP i sieci energetycznych czy realizacja połączenia morskiego przez Mierzeję Wiślaną – to wielkie programy budowlane. Budownictwo to koło zamachowe gospodarki, niech jednak tym razem to koło napędzi polskie firmy, a nie – jak przy inwestycjach drogowych z lat 2008–2013 – pozwoli zagospodarować ten wielki potencjał zagranicznym podmiotom. Jako Rada chcemy głośno mówić o potrzebie udrożnienia dostępu kapitału z polskich banków i funduszy rozwojowych krajowym firmom. RGSWS będzie stałym komentatorem życia gospodarczego. Obecnie trwają konsultacje w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę, zdecydowanie włączymy się w tę dyskusję, ten temat dotyka wielu polskich przedsiębiorców. Kolejnym zagadnieniem jest unormowanie i uproszczenie możliwości zatrudniania obywateli Ukrainy.

Już dzisiaj w Polsce mamy ponad milion pracujących Ukraińców, a bezrobocie najniższe od 10 lat, zatem jest pilna potrzeba ułatwień w tych obszarach. To tylko punktowo wskazane tematy z wielu bieżących problemów przedsiębiorców.

Zapraszamy ekspertów oraz wszystkich, którym nie jest obojętne budowanie polskiego kapitału, do udziału w Radzie przedsiębiorców.

Piotr Hofman, Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa

Gazeta Polska

Wiadomości

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowiska wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Leon XIV: polityka może łączyć, jeśli nie zadowala się propagandą

Oficjalnie: Jan Urban selekcjonerem reprezentacji!

UJAWNIAMY: 570 tysięcy na centrum integracji imigrantów w Lublinie – kulisy i powiązania Stowarzyszenia Homo Faber

Tak muzułmanie chcą podbić Zachód. Kulę zastępuje karta do głosowania [WIDEO]

Tak się robi "politykę historyczną" za KO. Są "Nasi chłopcy", a nie ma kata Obławy Augustowskiej Maksymiliana Schnepfa

Unijna solidarność w praktyce. Saryusz-Wolski podaje przykład

Sprzedaż biletów na MŚ 2026 rusza we wrześniu. Jak je zdobyć i co trzeba wiedzieć?

Najnowsze

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowisko wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"