Brytyjskie media komentują Polskie zabytki. Elbląg ma się czym pochwalić
Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, a zarazem unikalny w skali światowej zabytek XIX-wiecznej hydrotechniki. Słynna droga wodna została doceniona przez brytyjski portal Daily Mail. "Nic dziwnego, że kanał został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski" – napisano.
- Zapomnij o śluzach. W tym kanale łodzie przemieszczają się dzięki niesamowitemu systemowi torów kolejowych położonych na lądzie – napisali brytyjscy dziennikarze z "Daily Mail". Kanał Elbląski został jednym z siedmiu cudów Polski.
Kanał Elbląski to słynna droga wodna łącząca Ostródę z Elblągiem. Ma 84 km i posiada też odgałęzienia, za sprawą których całkowita długość kanału wynosi blisko 152 km.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kanał Elbląski został zbudowany w latach 1844-1881 i stanowi unikalny w skali światowej zabytek hydrotechniki. Umożliwia statkom podróżowanie, ale i pokonywanie różnicy poziomów lądem. Wszystko za sprawą czynnego systemu pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem (statki są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne). Dzięki temu jednostki pływające mogą pokonać różnicę poziomów wynoszącą około 100 metrów.
Kanał Elbląski jest jedną z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego. W sezonie po Kanale Elbląskim pływają statki wycieczkowe. Dostępne są również rejsy na trasach pomiędzy Elblągiem i Buczyńcem, Ostródą i Miłomłynem oraz Ostródą i Starymi Jabłonkami, a także z Buczyńca do Kątów i z powrotem.