Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz chce złożyć pozew przeciwko „Gazecie Polskiej” za okładkę najnowszego numeru tygodnika. Broniarz z karabinem w ręku stoi przed tablicą, a kilkoro uczniów patrzy w jego kierunku. ZNP konsekwentnie zmierza do przeprowadzenia strajku nauczycieli w szkołach.
Okładka najnowszej "GP" to zapowiedź tekstu „Ostatnie tango Broniarza” Wojciecha Muchy i Grzegorza Wszołka. W rozmowie z Onetem szef ZNP powiedział, że „to sianie nienawiści i budowanie klimatu atawistycznej niechęci do przeciwnika politycznego”. Dodał także, że „ZNP nie zasłużył sobie na to, aby wizerunek prezesa związku był wykorzystywany do siania nienawiści”.
5 marca br. ZNP rozpoczął referendum strajkowe. Związkowcy zdecydują, czy 8 kwietnia rozpocznie się strajk. Związkowcy chcą 1000 zł podwyżki. Tymczasem w kwietniu i maju milion uczniów przystąpi do egzaminów ośmioklasistów, gimnazjalnych oraz do matur.
- Jest bez wątpienia prawdą, że ZNP wykorzystuje egzaminy i stres rodziców oraz duży problem rządu. Dzieci są zakładnikami walki polityczno-związkowej. Albo niech ZNP zrezygnuje ze strajku, albo niech nie bierze dzieci za zakładników - przekazał „Codziennej” Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP”.
Jak informuje „GP”, Broniarz, który od 20 lat nie pracował jako nauczyciel, być może zapomniał, że egzaminy maturalne muszą się odbyć w maju, ponieważ latem trwa rekrutacja do szkół wyższych. Broniarz nie zważa jednak na te utrudnienia.
- We wszystkich szkołach, w których pracownicy w wyniku referendum podejmą decyzję o strajku, egzamin się nie odbędzie. To nie my jesteśmy winni tego, że może dojść do zawirowania w czasie egzaminów - ostrzega cytowany przez „GP” szef ZNP.
Rząd uspokaja. Wicepremier Beata Szydło mówiła wczoraj, że uczniowie nie pozostaną bez opieki. Przyznała także, że „wynagrodzenia dla nauczycieli są bardzo niskie”, i prosiła nauczycieli o czas.
Aby mieć pewność przeprowadzenia egzaminów w wyznaczonych już terminach, resort edukacji przygotował projekty nowelizacji rozporządzeń, które 8 marca 2019 r. skierowane zostały do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Umożliwią one powołanie w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących innych nauczycieli niż ci zatrudnieni w szkole.
Zapraszamy do lektury najnowszej "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".
A oto okładka, która tak nie spodobała się Broniarzowi.
Nowa #GazetaPolska już w środę! pic.twitter.com/aDNt92anDq
— Gazeta Polska (@GPtygodnik) 11 marca 2019