Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, reprezentował Polskę podczas czwartkowego posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które odbyło się w Luksemburgu. Tematem rozmów była reforma europejskiego systemu azylowego oraz zmniejszenie nielegalnego napływu imigrantów.
Podczas debaty dotyczącej systemu azylowego minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że projektowana obecnie reforma ma duże znaczenie dla ograniczenia presji migracyjnej.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w sposób zdecydowany sprzeciwił się również ustanowieniu automatycznego mechanizmu alokacji, który będzie miał charakter przymusowy. Polska wyraziła poparcie dla idei tzw. elastycznej solidarności, wedle której państwa członkowskie mogłyby same decydować o formach swojego wkładu w zwalczanie kryzysu migracyjnego.
Mariusz Błaszczak uważa, że w ciągu minionego pół roku "nastąpiła bardzo pozytywna zmiana, jeśli chodzi o podejście ministrów spraw wewnętrznych państw UE do sprawy kryzysu migracyjnego". – W kwietniu byłem osamotniony, kiedy mówiłem o tym, że należy skorzystać z doświadczeń australijskich sprzed 13-14 lat, a więc z programu odsyłania emigrantów. A dziś było kilka głosów ministrów – może jeszcze to nie jest większość – którzy mówili o tym wprost – mówił po spotkaniu. – Niewątpliwie nastąpiło otrzeźwienie i mam głęboką nadzieję, że ten proces otrzeźwienia będzie procesem trwałym – dodał.
Rada ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych jest jednym ze składów Rady Unii Europejskiej, gromadzącej ministrów państw członkowskich. Odpowiada ona za politykę azylową i imigracyjną, współpracę sądową w sprawach cywilnych i karnych, ochronę ludności oraz za zwalczanie poważnej i zorganizowanej przestępczości i terroryzmu. Zajmuje się też sprawami związanymi ze strefą Schengen. Jej zadaniem jest także ułatwianie i ulepszanie koordynacji działań państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego. W tym celu dba ona o ochronę granic zewnętrznych i stara się zacieśniać współpracę policyjną i celną.