Przejdź do treści
Błaszczak: Kolejne cztery Black Hawki dla wojska
Fot. PAP/Tomasz Gzell

– Rada Modernizacji Technicznej podjęła decyzję o zakupie czterech kolejnych śmigłowców Black Hawk dla Wojsk Specjalnych – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Na wczorajszym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o zakupie czterech kolejnych śmigłowców Black Hawk S-70i dla Wojsk Specjalnych – powiedział szef MON, który o pierwszym posiedzeniu rady poinformował w środę w Warszawie na konferencji Defence24 Day.

Pierwsza umowa na cztery produkowane w Mielcu śmigłowce została zawarta w 2019 r., jej wartość wyniosła ponad 680 mln zł.

Minister mówił na konferencji o planach zakupów i zmian w systemie zamówień dla wojska. Jako jedną z przeszkód modernizacji technicznej wskazał „niewydolny system zakupów uzbrojenia”. Dlatego – jak dodał – zapadła decyzja o reformie - powołaniu Rady Modernizacji Technicznej, której pierwsze posiedzenie odbyło się we wtorek, oraz Agencji Uzbrojenia, która zacznie działać od przyszłego roku.

– Rada Modernizacji Technicznej sprawi, że decyzje dotyczące zakupów sprzętu będą podejmowane szybko, bez zbędnego przedłużania formalności – zapewnił.

 

 

 

– Agencja Uzbrojenia będzie funkcjonowała jako jednostka budżetowa, czyli bez zarządu i rady nadzorczej. Oprócz zadań obecnego Inspektoratu uzbrojenia przejmie kompetencje kilku innych resortu obrony, a nie będzie sprawowała nadzoru właścicielskiego nad PGZ – zapowiedział.

Powtórzył, że jako minister obrony modernizację wojska zalicza do najważniejszych zadań. Dodał, że jeszcze przed kilku laty „w wielu obszarach nasze siły zbrojne korzystały z przestarzałego sprzętu pamiętającego jeszcze czasy Układu Warszawskiego, niedostosowanego do wyzwań bezpieczeństwa, jakie stoją przed nami dziś”. – Obecnie (wojsko) jest lepiej wyposażone i spełnia wymagania współczesnego pola walki" – dodał, zapewniając, że „zakupy są zaplanowane i skoordynowane”, a decyzje podejmowane na podstawie „nieustannej analizy” sytuacji wokół Polski.

Do najważniejszych projektów zaliczył unowocześnienie obrony powietrznej. Przypomniał, że wkrótce mają nastąpić dostawy zestawów Patriot w programie Wisła, a także że na początku września podpisano umowę z PGZ, która jest „punktem wyjścia do dalszych negocjacji”, zmierzających do zawarcia kontraktu na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. – Będę oczekiwał zarówno od oficerów zajmujących się tym zakupem, jak i od przedstawicieli przemysłu, szybkich i skutecznych negocjacji" – zapowiedział Błaszczak.

– Wysiłku modernizacyjnego wymaga także Marynarka Wojenna – powiedział szef MON, przywołując umowę, która ma doprowadzić do wyłonienia zagranicznych partnerów polskiego przemysłu w projekcie fregat Miecznik i budowy tych jednostek w stoczniach w Polsce. Przypomniał też kontrakt na mogące przenosić uzbrojenie drony od Turcji, które mają zostać dostarczone w latach 2022-24. – Wprowadzenie systemów bezzałogowych powietrznych, lądowych i morskich wymaga skoordynowanych działań, dlatego powołałem pełnomocnika, którego zadaniem będzie wdrażanie bezzałogowców do Sił Zbrojnych RP – powiedział. Zaznaczył, że także w te programy ma być zaangażowany rodzimy przemysł. Przywołał także zapowiedź zakupu od USA 250 czołgów Abrams, które „będą broniły wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, będą broniły wschodniej Polski”. – To rewolucja nie tylko dla wojsk pancernych, ale dla całych Sił Zbrojnych RP. Wojsko Polskie nigdy nie dysponowało tak skutecznym i nowoczesnym uzbrojeniem – mówił.

Ponownie wyraził też przekonanie o potrzebie zwiększenia liczebności armii. – Wbrew pojawiającym się pseudo-opiniom Wojsko Polskie musi być liczniejsze i wyposażone w ciężki sprzęt. Tylko w ten sposób możemy odstraszyć potencjalnego przeciwnika i zapewnić bezpieczeństwo – ocenił. Za „najlepszą metodę do tego, żeby Polska była bezpieczna”, uznał rozbudowę i modernizację polskiego wojska.

– Bronimy polskiej granicy, bronimy jednocześnie granicy całej UE, chcemy na te tematy rozmawiać, dzielić się doświadczeniami – powiedział, przypominając spotkania polityków, w tym ministrów obrony i spraw zagranicznych państw regionu. – Jesteśmy aktywni w wymiarze międzynarodowym, chociaż skoncentrowani przede wszystkim na budowie zdolności, odporności naszej ojczyzny, Polski – powiedział, deklarując utrzymanie obecnego kursu.

PAP

Wiadomości

Kowalewski: Jako trener kadry nigdy tak wysoko nie wygrałem

Andruszkiewicz: rząd Tuska został „zainstalowany” przez Berlin

36-latka wjechała autem w dom. Była pijana!

Ma zarzuty za bezpodstawne wystawianie recept na opioidy...

HIT DNIA

Tusk miał być "królem Europy". Ograno go kolejny raz! [ZDJĘCIE]

HIT! Sikorski obnaża hipokryzję i donosicielstwo… własnego ugrupowania

Siemieniec: Podoba mi się zespół ofensywny, nie kalkulujący

Rosyjski atak na Zaporoże. Wzrasta liczba ofiar

SPRAWDŹ TO!

Nielegalna komisja poluje na Ziobrę. Polityk wprost: „Nie ulegnę przemocy”

HIT DNIA

Spięcie w Polsacie. Poseł PiS do Gozdyry: „Nie będę słuchał tej putinowskiej narracji”

Legia i Jagiellonia w czołówce Ligi Konferencji

Tragiczna noc w Lublinie. Aż trzy ofiary pożaru

Sejm wznowił obrady. Obejrzyj je u nas! [LIVE]

Młody lobbysta Tuska próbował ośmieszyć Tarczyńskiego. Ośmieszył się sam!

Jaka pogoda w piątek? Sprawdź! [PROGNOZA]

Najnowsze

Kowalewski: Jako trener kadry nigdy tak wysoko nie wygrałem

Tusk miał być "królem Europy". Ograno go kolejny raz! [ZDJĘCIE]

HIT DNIA

HIT! Sikorski obnaża hipokryzję i donosicielstwo… własnego ugrupowania

Siemieniec: Podoba mi się zespół ofensywny, nie kalkulujący

Rosyjski atak na Zaporoże. Wzrasta liczba ofiar

Andruszkiewicz: rząd Tuska został „zainstalowany” przez Berlin

36-latka wjechała autem w dom. Była pijana!

Ma zarzuty za bezpodstawne wystawianie recept na opioidy...