Akcja Adama Bodnara przejmowania postępowań dotyczących zamachu na media publiczne ma coraz większy zasięg. Wcześniej odebrał sprawy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a dzisiaj podobne polecenie trafiło do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Słyszałem o nadzorze, wydawaniu poleceń, ale z przejmowaniem spraw do osobistego prowadzenia przez prokuratora generalnego jeszcze się nie spotkałem" - mówi portalowi Niezalezna.pl doświadczony prokurator.
Jak już informował portal Niezalezna.pl, kilka dni temu, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło pismo podpisane przez prokuratora generalnego Adama Bodnara, że on przejmuje wszystkie postępowania dotyczące wydarzeń w spółkach medialnych.
"Mogę potwierdzić, że w dniu 27 grudnia 2023 r. do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z dnia 27.12.2023 r., w którym poinformował o przejęciu (na podstawie art. 9 par 2 ustawy Prawo o prokuraturze), zarejestrowanych w tej prokuraturze w wyniku kierowanych do niej wniosków spraw cywilnoprawnych m.in. o zabezpieczenie roszczeń o niewpisywanie zmian w statuach spółek mediów publicznych - PAP, TVP oraz polskie radio i rozważenie skierowania przez prokuratora powództw o stwierdzenie nieważności uchwał walnego zgromadzenia, a także wszelkich spraw, prowadzonych z udziałem prokuratora w postępowaniu cywilnym, a dotyczących spółek prawa handlowego publicznej radiofonii i telewizji" - przekazał portalowi prokurator Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Niezalezna.pl ustaliła, że to tylko część akcji Bodnar z przejmowaniem tego typu postępowań. Podobne polecenie trafiło dzisiaj do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Informację potwierdziła prokurator Aleksandra Skrzyniarz.
"Prokuratura Regionalna w Warszawie w dniu 27 grudnia 2023 r. skierowała do warszawskich sądów gospodarczych szereg pism procesowych w związku ze złożonymi wnioskami o wpisanie zmian danych w Krajowym Rejestrze Sądowym spółek będących nadawcami publicznymi – „Telewizji Polskiej” S.A. oraz Polskiego Radia S.A., jak również Polskiej Agencji Prasowej" - wyjaśnia Niezalezna.pl rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Dodając: "Po dokonaniu analizy stanu prawnego, jak również działań podjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prokurator zgłosił udział w toczących się postępowaniach rejestrowych oraz wniósł o odmowę dokonania wpisu zmian w rejestrze KRS z uwagi na sprzeczność podjętych uchwał z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo złożone zostały wnioski o udzielenie zabezpieczenia roszczeń m.in. o stwierdzenie nieważności powziętych w dniu 19 grudnia 2023 r. uchwał".
Ustawy o radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w sposób jasny i niepozostawiający jakichkolwiek wątpliwości wskazują na tryb powołania i odwołania członków zarządu oraz rad nadzorczych mediów publicznych. Przepisy te, jako regulujące w sposób kompleksowy procedurę, w żadnym wypadku nie mogą być wyparte przez normy wynikające z Kodeksu spółek handlowych, na które w swoim działaniu powołał się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co ważne ustawa o radiofonii i telewizji wyraźnie wyłącza możliwość odwoływania się do Kodeksu spółek handlowych w zakresie dokonywanych zmian personalnych w organach zarządzających mediami publicznymi.
Kluczowa informacja brzmi jednak: "Pismem z dnia 29 grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 9 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Pismo to wpłynęło do Prokuratury Regionalnej w Warszawie dzisiaj, to jest w dniu 3 stycznia 2024 r." - przekazała nam prokurator Skrzyniarz.
Warto przypomnieć, że wiceminister sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego, Marcin Romanowski, stwierdził wcześniej, że "zgodnie z konstytucją RP prokurator nie może być jednocześnie posłem lub senatorem".
- Jako Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny i jednocześnie senator RP, Adam Bodnar przejął do osobistego prowadzenia sprawy cywilne dotyczące bezprawnych zmian dokonywanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w organach spółek mediów publicznych, podejmując tym samym działania w charakterze prokuratora – wskazał Romanowski, który skierował dzisiaj wniosek do marszałek Senatu RP, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, o niezwłoczne wygaszenie mandatu senatora Adamowi Bodnarowi.