Ministerstwo Energii informuje, że trwają intensywne prace nad usuwaniem awarii w sieciach elektroenergetycznych oraz ich skutków, czyli przerw w dostawach prądu. Spośród 1,4 mln odbiorców pozbawionych zasilania udało się już przywrócić dopływ energii elektrycznej 850 tys. osób. Sytuacja jest dynamiczna, jednak z godziny na godzinę liczba awarii wywołanych przez Orkan Ksawery – maleje.
Przywrócono już do pracy linię o napięciu 400 kV relacji Joachimów-Trębaczów oraz 48 linii o napięciu 110 kV. Operatorzy systemów dystrybucyjnych systematycznie przywracają do pracy kolejne linie.
Nad obszarem obsługiwanym przez Eneę Operator przechodził orkan Ksawery. W wyniku wiatru, który osiągał prędkość ponad 150 km/h, wystąpiły liczne awarie energetyczne.
Najtrudniejsza sytuacja była w województwie lubuskim, w województwie zachodniopomorskim w okolicach Szczecina, Stargardu i Goleniowa. W Wielkopolsce awarie występują głównie na południu regionu, w okolicach Leszna, a także Opalenicy i Wrześni.
Obecnie (6.10) bez zasilania są 23 linie wysokiego napięcia, 560 linii średniego napięcia, ponad 8 600 stacji średniego napięcia na niskie.
W krytycznym momencie na terenie obsługiwanym przez Eneę Operator bez napięcia było 48 linii 110kV oraz 46 GPZ-ów (Głównych Punktów Zasilających). Bez dostaw energii elektrycznej było 634 tys. Odbiorców. Wyłączonych było ponad 14 800 stacji średniego napięcia, a awarie objęły ponad 3 800 miejscowości. Dzięki bardzo dobrej i skoordynowanej współpracy pomiędzy operatorami systemu dystrybucyjnego oraz operatorem systemu przesyłowego w krótkim czasie udało się przywrócić napięcie do większości urządzeń dystrybucyjnych Enei Operator. Obecnie na obszarze działania spółki bez napięcia pozostają 23 linie 110kV oraz 11 GPZ-ów. Bez dostaw energii jest 258 tys. Odbiorców. Przy usuwaniu awarii zaangażowanych jest ok 1300 osób.
Najtrudniejsza sytuacja jest nadal w województwie lubuskim. Tam problemy z zasilaniem występują w ponad 1 300 miejscowościach. W Wielkopolsce awarie występują w 1 200 miejscowościach, głównie na południu regionu, w okolicach Leszna, a także Opalenicy, Szamotuł i Wrześni. W województwie zachodniopomorskim problemy z dostawami energii elektrycznej występują w 150 miejscowościach, szczególnie w okolicach Stargardu.
"Tauron"
W wyniku bardzo silnego wiatru przede wszystkim w zachodniej części TAURON Dystrybucja w sieci elektroenergetycznej nastąpiło szereg wyłączeń linii napowietrznych. Według stanu na godz. 23:00 pozbawionych dostarczania energii elektrycznej było 277 198 klientów, wyłączonych było 33 linii wysokiego napięcia i ponad 5 tys. stacji elektroenergetycznych. Energetycy TAURON Dystrybucji w pierwszej kolejności zabezpieczali zgłoszenia o charakterze zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, czyli np. zerwane przewody w okolicach domostw czy skrzyżowań z drogami i ulicami. Dokonywali także próbnych łączeń linii energetycznych i odłączali uszkodzone odcinki sieci. W ciągu pierwszych kilku godzin po wystąpieniu awarii energetycy przywrócili zasilanie ponad 150 tysiącom klientów.
W piątek o godzinie 10.00 na terenie dystrybucyjnym TAURONA wciąż bez zasilania pozostawało ok 93 tysięcy klientów. Najtrudniejsza jest sytuacja w województwach śląskim i dolnośląskim, gdzie bez zasilania pozostaje jeszcze odpowiednio 40 i 43 tys. odbiorców. Nieco lepsza sytuacja jest w województwach małopolskim i opolskim, gdzie bez zasilania jest jeszcze 22 i 6 tys. odbiorców.
Przy usuwaniu awarii zaangażowanych jest aktualnie około 1700 osób i zostały uruchomione obloty śmigłowcami (3) w celu szybkiej lokalizacji zaistniałych uszkodzeń. Spółka wspiera również Operatora Systemu Przesyłowego w lokalizacji uszkodzeń na sieci 220 kV