Belka w prokuraturze. Składa zeznania ws. politycznego "dealu" z Sienkiewiczem
2,5 godziny trwało przesłuchanie prezesa NBP Marka Belki w warszawskiej prokuraturze. Zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym domniemanego "naruszenia niezależności NBP" w związku z nagraną rozmową z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.
Belka wyszedł z gmachu prokuratury ok. godziny 13.30; nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.
Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak poinformował, że prezes NBP "złożył wyczerpujące zeznania, w których odniósł się do wszystkich kwestii objętych tą sprawą". Dodał, że śledztwo jest kontynuowane, wzywani są inni świadkowie, trwa zbieranie i analiza dokumentacji.
Prokurator dopytywany był też o ewentualne wezwanie na świadka premiera Donalda Tuska; powiedział, że nie zapadła taka decyzja.
Śledztwo wszczęto w końcu lipca z zawiadomień dziewięciu osób, w tym m.in. szefa SP Zbigniewa Ziobry, wiceszefa klubu SLD Leszka Aleksandrzaka. Podstawą śledztwa jest art. 231 kodeksu karnego, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W czerwcu tygodnik "Wprost" ujawnił nagrania podsłuchanych rozmów m.in. Sienkiewicza z Belką z lipca 2013 r. Szef MSW rozmawiał z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawiał warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym. W listopadzie Rostowskiego zdymisjonowano; w maju 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.
W drugiej połowie sierpnia zeznania w sprawie złożył Sienkiewicz. – Minister zaprzeczył, aby istniało nieformalne porozumienie. Zaprzeczył, aby został wysłany na tę rozmowę przez kogokolwiek, aby był pośrednikiem, w tym przede wszystkim aby został wysłany przez premiera. Wskazał, że pytania, które zadawał, które mogą sugerować istnienie pewnego porozumienia, były jego własną inicjatywą, wynikały z jego ciekawości – informowała prokuratura po tym przesłuchaniu.
Śledztwo dotyczące podsłuchiwania m.in. polityków i biznesmenów od połowy czerwca prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. W śledztwie tym badana jest kwestia utrwalania rozmów prowadzonych przez gości restauracji "Sowa i Przyjaciele" oraz "Amber Room" w Warszawie. Dotychczasowe materiały i zeznania zgromadzone przez prokuratorów wskazują, że rejestrowanie rozmów odbywało się wyłącznie w tych dwóch restauracjach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak Sienkiewicz zrealizował „deal” z Belką. Plan właśnie się domyka