Przejdź do treści
Barbara Nowak znana i nieznana – w gronie wybitnych autorów. I zadaje pytanie: dokąd my, Polacy, zmierzamy?
Biały Kruk

Barbarę Nowak znamy jako niebywale aktywną osobę zaangażowaną w różne działania publiczne mające na celu wychowanie młodzieży w zasadach moralności, kultywowanie polskości, podtrzymywanie wiary. Obóz polityczny przeciwny prawicy postrzega ją – z racji jej niezłomności i bezkompromisowości – jako osobę dla siebie bardzo groźną, stąd zaraz po 15 października ub. roku znalazła się w czołówce osób błyskawicznie usuwanych ze stanowisk, w jej przypadku ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty.

Szuka się na nią haków, ostatnio nawet podano mediom do wiadomości, że grozi jej kilka lat więzienia z powodu jakiegoś dawnego procesu karnego. Media rozkochane bez opamiętania w nowej/starej władzy, prawie wszystkie cudzoziemskiego autoramentu, natychmiast to podchwyciły. Problem tylko w tym, że Barbara Nowak nigdy w życiu nie miała żadnego procesu karnego. Czy to jednak ważne, gdy kogoś chce się sponiewierać? Czy dla tych mediów prawda ma jeszcze jakiekolwiek znaczenia?

Tymczasem Barbara Nowak nie próżnuje, wprost przeciwnie, poszerza pole swojej aktywności, trwając cały czas przy wyznawanych wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Opublikowała właśnie bardzo ciekawą książkę, rodzaj antologii, której jest redaktorką i współautorką. W tytule zadaje kluczowe dla nas pytanie „Dokąd zmierzamy”. Publikacja obejmuje trzy kategorie zagadnień, ściśle ze sobą powiązanych: wiarę, edukacje i tradycję. Wypowiadają się w niej oprócz Barbary Nowak znakomici autorzy. Prof. Andrzej Nowak (zbieżność nazwisk przypadkowa, choć pani Barbara jest jego koleżanką szkolną; wtedy nazywała się Lisowska) w obszernym eseju snuje rozważania na temat wychowania Polaków na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów naszego kraju. Na końcu tej pasjonującej lektury historycznej wyraża swój niepokój i stawia pytanie: „Co zrobiliśmy z tym wielkim, tysiąc lat trwającym dziedzictwem w ostatnim trzydziestopięcioleciu?. Zostawiam to pytanie do przemyślenia. A raczej do odpowiedzi, energicznej i nieulękłej".

Takich odpowiedzi udzielają w książce autorzy pozostałych 17 esejów i artykułów, każdy na swój sposób, co czyni publikację bardzo różnorodną. Prof. Ryszard Kantor rozważa np. jak bierny, obojętny stosunek do tradycji owocuje stagnacją nawet życia rodzinnego. Kantor występuje także zdecydowanie w obronie rodziny przed jej bezwzględnymi wrogami maskującymi się pod szyldami „nowoczesności”. Leszek Sosnowski w typowy dla siebie błyskotliwy sposób analizuje przyczyny porażek obozu patriotycznego, prezentuje konkretne propozycje mogące prowadzić do zwycięstwa polską prawicę.

Niezwykle inspirujące są artykuły poczytnej pisarki Joanny Wieliczki-Szarkowej przywołujące dawne, ale wciąż kultywowane tradycje katolickie. Autorka ta opisuje też czuwania podczas Nocy Walki o Błogosławieństwo dla Polski, w których uczestniczyła wraz z Barbarą Nowak. Ta ostatnia zaś pisze nie tylko o edukacji, ale snuje osobiste wspomnienia, z których jasno wynika jak wielki wpływ na wychowanie ma wielopokoleniowa rodzina ukształtowana patriotycznie. Barbara Nowak okazuje się przy tym wielce utalentowaną osobą pióra – nic dziwnego, że nawiązała z nią współpracę tak renomowana oficyna jak Biały Kruk. Przed tym, co zagraża dziś szkole (a więc de facto uczniom) przestrzega także Hanna Dobrowolska. Jolanta Sosnowska, wybitna propagatorka dzieła i życia św. Jana Pawła II, autorka wielu książek, przywołuje sylwetkę naszego wielkiego Rodaka; wzywa go niejako na pomoc. A może on pomóc bardzo wiele, o ile tylko będziemy chcieli choć po części stosować się do jego rad, nauk i zaleceń. Sosnowska przeprowadziła też z rozmowę z Barbarą Nowak, w której ta ostatnia zdecydowanie występuje przeciwko deprawacji dzieci i młodzieży.

Książka, jak to w Białym Kruku, wykonana została na najwyższym poziomie edytorskim; już pierwszy rzut oka zachęca do wzięcia jej do ręki. Fantastyczne jest jakość zdjęć, w większości autorstwa Adama Bujaka. „Jestem dumny – powiedział mistrz Adam – że mogłem uczestniczyć w tak ważnym i potrzebnym, tak aktualnym wydarzeniu kulturalnym jak publikacja tego dzieła.” Książka „Dokąd zmierzamy” trafi do księgarń już niebawem, do niektórych nawet jeszcze przed świętami, a w internecie jest już dostępna.

Sklep Gazety Polskiej – książki, koszulki, akcesoria, prasa (gazetapolska.pl)

Stanisław A. Widomski

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Więzienie za niewygodne pytanie? W sieci wrze po akcji Adamiak-Jelonek! [KOMENTARZE]

Polska 23 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Mnisi do klasztoru byli wciągani linami...

W sobotę znów poprószy śnieg! [PROGNOZA]

Rekordowe wzrosty inwestycji w branżę paliwową. Wiemy więcej!

Czym kierują się członkowie PO w wyborze kandydata?

Nie wiedzieli, kiedy ze sceny zejść. Demokraci kroczą przed...

Kanada. Dantejskie sceny w Montrealu. Spalili kukłę Żyda

To się może przydać na Andrzejki

Niezależny kandydat na prezydenta. Ale niezależny od kogo? To się dopiero okaże

Północna Kalifornia sparaliżowana opadami deszczu i śniegu/ Seattle bez prądu

Organizował "Konwój wolności". Wydali wyrok na podstawie postów

Propalestyńska demonstracja skończyła się demolką Montrealu

Bogota. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne wskutek wichury

Agresja hybrydowa wymaga wspólnej zdecydowanej odpowiedzi

Najnowsze

Więzienie za niewygodne pytanie? W sieci wrze po akcji Adamiak-Jelonek! [KOMENTARZE]

SPRAWDŹ TO!

Rekordowe wzrosty inwestycji w branżę paliwową. Wiemy więcej!

Czym kierują się członkowie PO w wyborze kandydata?

Nie wiedzieli, kiedy ze sceny zejść. Demokraci kroczą przed...

Kanada. Dantejskie sceny w Montrealu. Spalili kukłę Żyda

Polska 23 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Mnisi do klasztoru byli wciągani linami...

W sobotę znów poprószy śnieg! [PROGNOZA]